BBB i agencje organów ścigania: Nie dajmy się nabrać „na Zikę”

fot.Oscar Riviera/EPA

fot.Oscar Riviera/EPA

 

Ochrona przed ugryzieniami komarów i możliwym zarażenia się wirusem Zika jest zmartwieniem nas wszystkich, a nie tylko kobiet w ciąży. Better Business Bureau przyłącza się do innych agencji rządowych i ostrzega konsumentów, by oprócz fizycznych problemów związanych z Ziką, chronili się przed oszustami, którzy m.in. rozprowadzają nic niewarte produkty zapobiegające wirusowi.

Biura stanowych prokuratorów generalnych na obszarze niemal całego kraju wydały ostrzeżenia dotyczące kilku najczęstszych oszustw. Jedno z najpopularniejszych jest związane z produktami, reklamowanymi przez internetowe firmy, mającymi zabezpieczać nas przed wirusem. Produkty te reklamowane są jako „chroniące przed Ziką” albo „zapobiegające zarażeniu Ziką”. Problem w tym, że zupełnie nie działają.

Są też oszuści, którzy przekonują klientów do fałszywych inwestycji oraz rozsyłają natrętne spamy.

Oszustwa inwestycyjne. Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (Securities and Exchange Commission, SEC) wydała niedawno ostrzeżenie adresowane do inwestorów, by czujnie obserwowali firmy, które twierdzą, że prowadzą prace nad rozwojem produktów lub serwisów zapobiegających wirusowi. Tego typu oszustwa mogą polegać na schemacie „pump and dump”, sztuczne podbijanie cen akcji danej firmy (w tym wypadku związanej z profilaktyką)  i szybka ich sprzedaż, zanim odkryte zostanie oszustwo, a co za tym idzie spadek notowań akcji.Jak się uchronić? Trzymaj się z daleka od dyskretnie przekazywanych ofert inwestycyjnych związanych z ochroną przed wirusem Zika, które „wciskane” są nam przez niezarejestrowane firmy lub osoby prywatne.

Oszustwa e-mailowe. Według raportu firmy Symantec, to oryginalnie z pochodzące z Brazylii zaczęły przychodzić dokuczliwe spamy, wysyłane ze stron internetowych poświęconych zdrowiu, przekazywały one „informacje” o tym, jak walczyć z wirusem. Teraz, kiedy Zika została zidentyfikowana w kilku stanach Ameryki Północnej, trzeba się spodziewać, że oszuści będą próbowali podobnych taktyk w naszym kraju.

Traktuj takie oferty nadchodzące ze śmieciowych e-maili w taki sam sposób, jak traktujesz wydzwaniających do ciebie telemarketerów. Z tą różnicą, że zamiast odłożyć słuchawkę, naciśniesz na klawiaturze przycisk „delete”.

Zapobieganie wirusowi Zika. Eksperci doradzają używanie różnych sprawdzonych preparatów ochronnych na odstraszanie owadów, włączając w to te zawierające środki o nazwie DEET, Picaridin lub IR3535, a także olejki cytrynowe i eukaliptusowe. Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (Center forDesease Control and Prevention, CDC) wymienia kilka z nich na swojej stronie internetowej.

Dodatkowo doradza się, by ubierać się w długie spodnie i koszule o długich rękawach. Zaleca się również używanie osłon siatkowych na okna i drzwi oraz przebywanie w klimatyzowanych wnętrzach. Właściciele domów i przedsiębiorstw powinni pozbywać się stojącej wod – w doniczkach na kwiaty, wiadrach lub starych oponach, bo tam właśnie mogą lęgnąć się komary.

By uzyskać więcej ważnych dla konsumentów informacji, odwiedź nas na www.ask.bbb.org, polub nas na Facebooku, śledź na Twitterze, albo dodaj na Pinterest.

Steve Bernas, szef BBB

Categories: poradnik klienta

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*