Automatyczne telefony – zmora konsumentów

fot.Pexels.com

Mimo wysiłków zmierzających do zredukowania liczby telemarketerów i automatycznych telefonów, liczby są zatrważające. Według The You Mail National Robocall Index (YNRI) tylko w styczniu w USA wykonano 2,3 miliarda automatycznych telefonów, co oznacza osiem takich telefonów miesięcznie na osobę.

Choć w celu ograniczenia liczby automatycznych telefonów od wiarygodnych przedsiębiorstw Federalna Komisja Handlu (Federal Trade Commission, FTC) stworzyła rejestr „Do Not Call”, w rzeczywistości otworzyło to drogę oszustom, którzy – według FTC i FBI – najczęściej znajdują się za granicą. W związku z niedopatrzeniem strony amerykańskiej liczba automatycznych telefonów przychodzących z zagranicy gwałtownie wzrosła.

Według FTC w 2016 r. zaobserwowano 60-procentowy wzrost skarg związanych z automatycznymi telefonami. Również według Federalnej Komisji Komunikacji (Federal Communications Commission, FCC), która ustala przepisy dla telemarketerów, niechciane połączenia telemarketingowe to najczęściej zgłaszana skarga. Co miesiąc FTC przyjmuje 300 tys. skarg związanych z automatycznymi telefonami, podczas gdy FCC otrzymuje ich miesięcznie 18 tys. więcej.

Próby oszustw dokonywanych przez telefon dominują wśród skarg zgłaszanych do lokalnego biura BBB w Chicago i północnym Illinois. Całkiem niedawno w całym kraju mieliśmy do czynienia z zalewem telefonów od oszustów rozpoczynających rozmowę od słów „Czy mnie słychać?”. Wcześniej w naszej okolicy dominował przekręt „na agenta IRS” – dopóki agencje rządowe nie namierzyły winowajców.

Po raz kolejny przypominamy o zachowaniu ostrożności za każdym razem, gdy otrzymujesz nieproszone oferty – w tym telefoniczne – towarów czy usług.

W przypadku automatycznych telefonów:

– Nie ujawniaj niepotrzebnie swojego numeru telefonu.
– Gdy zorientujesz się, że nie mówi do ciebie żywa osoba, lecz robot – po prostu się rozłącz.
– Nie próbuj połączyć się z przedstawicielem, naciskając przyciski – najprawdopodobniej spowoduje to tylko jeszcze więcej automatycznych telefonów.
– Skargi dotyczące automatycznych telefonów można zgłaszać do FTC pod adresem www.complaints.donotcall.gov
– Jeżeli w nagraniu znajduje się oferta sprzedaży lub usługi od firmy, której nie udzieliłeś zgody na kontaktowanie się z tobą, wówczas telefonowanie do ciebie jest bezprawne.

To, a także wszystkie inne oszustwa, mogą być również zgłaszane do naszej specjalnej jednostki BBB Scam Tracker.

Bezpłatnie przeszukuj naszą bazę pod adresem www.ask.bbb.org. Znajdziesz tam wiarygodne firmy w twojej okolicy oraz cenne wskazówki dla konsumenta. Polub nas na Facebooku, Twitterze i Instagramie.

Steve Bernas

steve_bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

Categories: poradnik klienta

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*