5 największych oszustw w rejonie Chicago

fot.quinntheislander/pixabay.com

fot.quinntheislander/pixabay.com

Wraz z ostatnim kwartałem 2016 roku mamy już wgląd w statystyki oszustw z największymi stratami pieniężnymi dokonanych od początku roku w rejonie Chicago i północnego Illinois. Należą do nich:

Fałszywe granty rządowe
Oszustwa związane z odzyskiwaniem długów
Oszustwa dotyczące podróży i wakacji
Oszustwa dotyczące zakupów internetowych

Choć niektóre z tych problemów znane są od dawna, to częstotliwość ich zgłaszania może napawać optymizmem. Podczas gdy rośnie liczba zgłoszeń oszustw, maleją sumy pieniężne tracone przez ofiary.

Jest to dowód wzrostu świadomości konsumentów, którzy lepiej rozumieją, że oszuści zawsze szukają nowych sposobów na przechytrzenie swoich ofiar. Czasami zbierają listy potencjalnych ofiar na przyszłość, a czasami nawet sprzedają je innym oszustom.

Jedną z metod stosowanych przez oszustów jest powrót do wcześniej pokrzywdzonych i oferowanie im usługi odzyskania pieniędzy, które stracili na skutek oszustw! Oszuści wszędzie węszą pieniądze. Pamiętaj, jeśli udostępnisz im swoje informacje płatnicze, będą cię mieli w garści.

Wraz ze wzrostem liczby oszustw dotyczących odzyskiwania pieniędzy rośnie również ilość oszustw internetowych. Nieuczciwi osobnicy będą próbować dotrzeć do ciebie przez umieszczenie swoich informacji kontaktowych w komentarzach do postów lub artykułów w internecie dotyczących oszustw.

Niektórzy naciągacze posuwają się do udawania agentów organizacji, które pomagają ofiarom oszustw. Czasami sami udają ofiary, które znalazły pomoc w odzyskaniu pieniędzy.

Aby uniknąć padnięcia ofiarą nieuczciwych firm i osób, Better Business Bureau apeluje:

– nigdy nie płać z góry za obietnice pomocy. Jeśli jesteś proszony o pieniądze, zanim otrzymasz jakąkolwiek pomoc, po prostu powiedz „nie”

– nie ujawniaj swoich danych i nie wysyłaj nigdzie pieniędzy w odpowiedzi na niespodziewany telefon, e-mail czy SMS

– sprawdź notowania firmy, korzystając z bezpłatnej bazy danych BBB. Zgłaszaj oszustwa i szukaj informacji na naszym „Scamtrackerze”. Możesz również wpisać nazwę firmy lub jej adres wraz ze słowem „Scam” lub „Complaint” w wyszukiwarkę Google.

Steve Bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę jurora w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

Categories: poradnik klienta

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*