Tajemniczy świat wirtualnych walut

Tajemniczy świat wirtualnych walut

W mediach, również tych społecznościowych, zrobiło się ostatnio sporo szumu wokół rosnącego fenomenu wirtualnych walut. Jesteśmy zalewani dziwnymi wyrażeniami typu kryptowaluta, blockchain, bitcoin, cyfrowe tokeny. Jednak wirtualne waluty, a zwłaszcza ich potencjalną wartość inwestycyjną, wciąż otacza chmurka niepewności. Czas pokaże, czy i która z nich wejdzie w obieg na rynkach finansowych i czy inwestycje w tym nowym sektorze mają sens.

Zanim podejmiesz decyzje inwestycyjne, zrozum najpierw koncepcje, które kryją się w nowym, wyłaniającym się świecie wirtualnej waluty.

Czym są wirtualne waluty?

Wirtualne waluty to reprezentacja wartości funkcjonująca jako środek wymiany. Waluty te są ponadnarodowe i niezależne od banku centralnego, gdyż istnieją w przestrzeni wirtualnej. Jak na wirtualne waluty przystało, można je przechowywać w internetowych portfelach, w postaci plików. W niektórych przypadkach wirtualną walutą można płacić lub ją wymieniać, lecz w USA, Kanadzie, Meksyku i większości jurysdykcji nie mają one tego samego legalnego statusu środka płatniczego co pieniądze.

IRS traktuje wirtualne waluty jako własność, która podlega opodatkowaniu, zaś transakcje muszą być zgłaszane w dolarach. Jeżeli używasz wirtualnej waluty do personalnych celów inwestycyjnych, jesteś zobligowany zgłaszać przychody i straty, które podlegają prawom amerykańskiej skarbówki.

Niektórzy ludzie wierzą, że kryptowaluty pozwalają zachować całkowitą anonimowość i tajność transakcji. Jedną z najwcześniejszych i prawdopodobnie najbardziej znanych kryptowalut jest bitcoin.

Co to jest bitcoin?

Bitcoin stworzony został w 2009 roku przez osobę lub grupę ukrywającą się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. W przeciwieństwie do dolara czy euro bitcoin nie jest reprezentowany w postaci papierowych banknotów czy monet. Każdy bitcoin jest unikatową alfanumeryczną serią kodu komputerowego. Zamiast banku centralnego kontrolowany jest przez technologię i to ona dyktuje, ile bitcoinów będzie wyprodukowanych i jak zapisywane będą transakcje.

Bitcoin jest tylko jedną z tysięcy kryptowalut posiadających różne cele, funkcjonalność oraz zastosowanie.

Co to jest blockchain?

Blockchain to zdecentralizowana i rozproszona baza danych w sieci internetowej typu peer-to-peer (P2P). Charakteryzuje się brakiem centralnych komputerów i scentralizowanego miejsca przechowywania danych. Sieć służy do księgowania poszczególnych transakcji, płatności lub zapisów księgowych i jest zakodowana za pomocą algorytmów kryptograficznych. W istocie blockchain to swoisty zdecentralizowany i rozproszony rejestr transakcji.

Zachowaj ostrożność

Wiedza o wirtualnej walucie a inwestowanie w nią to dwie rożne rzeczy. Inwestycje w wirtualną walutę może przybierać różne formy: np. można zakupić bitcoiny z nadzieją na wzrost ich wartości lub zainwestować je na różnych platformach, które ułatwiają i promują technologię w nadziei, że w przyszłości zrewolucjonizuje ona rynek walutowy. Jak każda inwestycja, nie jest ona pozbawiona ryzyka. Inwestuj zawsze tylko taką sumę, na stracenie której możesz sobie pozwolić. Bądź przygotowany na fakt, że możesz stracić część lub nawet całość swojej inwestycji.

Podobnie jak w przypadku innych projektów inwestycyjnych, jesteś narażony na oszustwa, a także cyberataki. Wielu wciąż zadaje sobie pytanie, jak waluty te są regulowane – lokalnie i na poziomie globalnym. Pamiętaj, że im mniej regulacji, tym mniej ochrony dla konsumentów i inwestorów.

Aby uzyskać więcej informacji na temat oszczędzania i inwestowania, zapisz się na otrzymywanie newslettera organizacji Financial Industry Regulatory Authority, Inc. (FINRA).

Pamiętaj, aby zawsze zgłaszać oszustwa. Jeżeli padłeś ofiarą nieuczciwych praktyk lub je podejrzewasz, skontaktuj się z odpowiednimi władzami, a także z jednostką BBB Scam Tracker, aby ostrzec innych.
BBB pomaga konsumentom znaleźć wiarygodne firmy, marki i organizacje charytatywne godne zaufania już od ponad stu lat.
Więcej ważnych informacji dla konsumenta można znaleźć bezpłatnie pod adresem www.ask.bbb.org. Odwiedź nas również na Facebooku, Twitterze, Instagramie i LinkedInie.

Steve Bernas

steve_bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

Tłumaczyła: Joanna Marszałek

fot.pxhere.com

Categories: poradnik klienta

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*