Leki z internetu? Czy to bezpieczne?

Leki z internetu? Czy to bezpieczne?

Internetowe zakupy w dalszym ciągu są ulubioną platformą działalności oszustów. Kradną oni nie tylko pieniądze, ale także tożsamość swoich ofiar. Jeszcze bardziej niebezpieczne są zakupy dokonywane w internetowych aptekach, gdyż podrabiane leki niosą ze sobą ryzyko zdrowotne.

Według krajowego stowarzyszenia rad farmaceutycznych (National Association of Boards of Pharmacy, NABP) 96 proc. internetowych aptek istniejących na rynku od 2008 roku nie działa w zgodzie z przepisami federalnymi i stanowymi. A kiedy konsument trafia na stronę internetową niedostosowaną do amerykańskich standardów, szanse zakupu podrobionych leków drastycznie rosną.

W przypadku aptek internetowych kluczowym elementem pozostaje czujność konsumenta. Statystyki ujawniły, że podrabiane leki wydawane przez internetowe apteki czasami niosą ze sobą śmiertelne ryzyko.

Kilka prostych wskazówek pomoże uniknąć podejrzanych sklepów internetowych wydających kontrolowane substancje, w tym opioidy, które często są podrabiane i wzmacniane fentanylem (który jest sto razy mocniejszy niż morfina).

W 2016 roku 63,7 tys. Amerykanów zmarło wskutek przedawkowania leków. Niestety ten niebezpieczny trend rośnie; dość powiedzieć, że 66 proc. przypadków dotyczyło przedawkowania opioidów.

Trzymaj się z dala od nielegalnych internetowych aptek, zastosuj się do następujących wskazówek Better Business Bureau oraz krajowego stowarzyszeniem rad farmaceutycznych (National Association of Boards of Pharmacy, NABP):

Szukaj stron, które w swojej domenie mają nazwę „.pharmacy” . W przeciwieństwie do stron kończących się na „.com” lub „.biz” strony zakończone na „.pharmacy” przechodzą proces weryfikacji NABP w celu sprostania standardom bezpieczeństwa.

Nie otwieraj e-maili ani pojawiających się na ekranie linków z reklamami oferującymi tanie leki.

Pamiętaj, że nie istnieją regulacje mogące powstrzymać pojawianie się aptek internetowych na pierwszych pozycjach wyszukiwarek internetowych. Nie ufaj danej aptece internetowej tylko dlatego, że pojawia się na pierwszych pozycjach w wyszukiwarce.

Pełną listę aptek internetowych zatwierdzonych przez NABP można znaleźć na stronie www.safe.pharmacy

Bezpłatnie przeszukuj naszą bazę firm i oceny konsumentów pod adresem bbb.org

Pamiętaj, aby zawsze zgłaszać oszustwa. Jeżeli padłeś ofiarą nieuczciwych praktyk lub je podejrzewasz, skontaktuj się z odpowiednimi władzami, a także z jednostką BBB Scam Tracker, aby ostrzec innych.

BBB pomaga konsumentom znaleźć wiarygodne firmy, marki i organizacje charytatywne godne zaufania już od ponad stu lat. Więcej ważnych informacji dla konsumenta można znaleźć bezpłatnie pod adresem www.ask.bbb.org.
Polub nas na Facebooku, Twitterze, Instagramie i LinkedInie.

Steve Bernas

steve_bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

 

fot.StockSnap/Pixabay.com

Categories: poradnik klienta
Tags: BBB, internet, leki, porady

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*