0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaporadnik konsumenta10 noworocznych postanowień BBB

10 noworocznych postanowień BBB

-

fot.Boris Reossler/EPA
fot.Boris Reossler/EPA

Więcej snu i gimnastyki, mniej jedzenia – to najpopularniejsze chyba postanowienia noworoczne, których realizacja niewątpliwie wyjdzie nam na zdrowie. Do tych cennych zaleceń Better Business Bureau chciałoby dorzucić kilka równie praktycznych i ważnych pomysłów, które na dobre wyjdą zarówno naszym finansom jak i samopoczuciu. 

Najpierw sprawdź. Zwłaszcza przed dokonaniem dużego zakupu, ale też i tych nieco mniejszych, sprawdź recenzje danej firmy na portalu www.bbb.org/chicago. Dostęp do katalogu firm jest bezpłatny i pozwoli na uniknięcie wielu potencjalnych problemów. Tam można poznać rating firmy czy przeczytać recenzje innych klientów. Zbyt często słyszymy: “powinienem najpierw sprawdzić firmę na portalu BBB” od osób, które padły ofiarami oszustwa.

REKLAMA

Jeśli brzmi zbyt pięknie, aby było prawdziwe… Nigdy nie daj się oszukać ludziom, którzy chcą ukraść twoje pieniądze lub tożsamość, jednocześnie obiecując pieniądze. Obiecanki czegokolwiek za darmo zwykle zawierają w sobie pewne chwyty lub do czegoś zobowiązują. Te środki ostrożności odnoszą się szczególnie do zagranicznych loterii, ofert dla tajemniczego klienta (tzw. mystery shopper) i propozycji naprawy historii kredytowej. Jak nas chcą oszukać? Gra na zagranicznej loterii jest nielegalna, ale nikt nas o tym nie informuje. Może ci się wydawać, że otrzymasz zapłatę za odgrywanie roli tajemniczego klienta jednak czeku, który ma zwrócić poniesione wydatki przypuszczalnie nie będziesz mógł zrealizować. A sprawa historii kredytowej? Bez względu na to ile zapłacisz, nikt nie jest w stanie wymazać z twojej historii kredytowej prawdziwych informacji.

Nie płać z góry. Niewielki zadatek to jedyne co powinieś zapłacić fachowcowi, który dokonuje napraw w twoim domu. Nigdy nie płać całej sumy z góry. Jeśli wyłożysz całą kwotę, to nie tylko stracisz kontrolę nad swymi pieniędzmi, ale pozbędziesz się argumentu w ewentualnym sporze z nierzetelnym fachowcem i gwarancji, że zlecenie zostanie wykonane solidnie i terminowo.

Niszcz. Jeśli nie potrzebujesz starych dokumentów czy rachunków, to je zniszcz. Złodzieje mogą w nich wciąż znaleźć wystarczającą ilość informacji, by otworzyć konto na twoje nazwisko i korzystać z niego do momentu, aż fakt ten zostanie wykryty. Zniszczenie starych informacji jest znacznie łatwiejsze niż kłopoty związane z naprawieniem skradzionej tożsamości.

Dowiedz się, co kryje twoja historia kredytowa. Na portalu www.annualcreditreport.com raz do roku pobierz bezpłatny raport o twojej historii kredytowej. W ten sposób masz szansę wychwycić nieprawdziwe lub niepożądane transakcje. Uważaj jednak, bo niektóre firmy oferują pozornie bezpłatne usługi udostępnienia raportu o historii kredytowej i może się okazać, że jednak trzeba za nie zapłacić. Można również trafić na listę emailową i zostać zalanym potokiem niepożądanej korespondencji.

Czytaj kontrakty. Przeczytaj też wszystko, co jest napisane drobnym drukiem. Jeśli czegoś nie rozumiesz, to pytaj aż naprawdę wszystko będzie jasne. Zdarza się, że sprzedawca może coś obiecywać, ale jeśli to nie jest zawarte w kontrakcie, nie masz możliwości, aby to wyegzekwować.

Nie udostępniaj swoich danych osobowych. Ulubiona metoda oszustów to informowanie drogą telefoniczną lub emailem o rzekomych problemach związanych z kartą kredytową lub kontem bankowym. Oszuści proszą o podanie danych identyfikacyjnych. Pamiętajmy, że jeśli problemy te są prawdziwe, to dzwoniący już posiada potrzebne informacje i nie musi o nie pytać. Potrzebują ich tylko oszuści. Jeśli im je podasz, to nie omieszkają ich wykorzystać. Banki i agencje kredytowe zwyczajowo do weryfikacji pytają tylko o kilka cyfr, a nie o cały numer konta bankowego.

Władze nie będą kontaktować się z tobą za pośrednictwem emaila. Niezależnie od tego jak bardzo oficjalnie wygląda portal nadawcy emaila, pamiętajmy że rządowe agencje w rodzaju urzędu podatkowego (IRS) nie zwracają się o osobiste dane za pośrednictwem poczty elektronicznej. Tymbardziej nie żądają dokonania płatności w ciągu 30 minut, jak domagają się niektórzy oszuści. Jeśli masz jakieś wątpliwości w sprawie nadchodzącej korespondencji, to albo zadzwoń bezpośrednio do nadawcy albo przed wysłaniem odpowiedzi skontaktuj się z biurem BBB.

Sprawdzaj organizacje charytatywne. Przed wysłaniem pieniędzy sprawdź, czy dana organizacja rzeczywiście istnieje. Nikt nie chciałby, by pieniądze mające pomóc potrzebującym zostały zmarnowane. Sprawdź listę fundacji i stowarzyszeń non for profit na portalu www.bbb.org/chicago lub www.give.org.

Jeśli padniesz ofiarą oszustów, ostrzeż o tym innych. Staramy się być ostrożni, jednak oszuści czasem wykorzystują nasze dobre serce, niedoinformowanie czy zwykły błąd. Jeśli tak się zdarzy, to powiedz o tym innym. Informacje o oszustwach przyjmuje BBB ScamTracker na portalu www.bbb.org

Steve Bernas

REKLAMA

2091205684 views

REKLAMA

2091205984 views

REKLAMA

2093002443 views

REKLAMA

2091206266 views

REKLAMA

2091206416 views

REKLAMA

2091206563 views