Zbiórka krwi w rocznicę powstania warszawskiego

fot.Facebook

fot.Facebook

W kilkunastu polskich miastach i miejscowościach z okazji rocznicy powstania warszawskiego będzie można oddać krew. Organizatorzy zbiórki krwi wspominając walkę powstańców chcą zachęcić młodzież do oddawania swojej krwi potrzebującym.

W ramach akcji „Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego” krew będzie można oddać m.in. w Warszawie, Szczecinie, Łodzi, Słupsku, Elblągu, czy Siedlcach. Wszyscy, którzy oddadzą krew otrzymają od organizatorów pamiątkową naklejkę.

„Chcemy zaszczepić w młodych ludziach ideę oddawania krwi, co w okresie wakacyjnym, kiedy tej krwi często brakuje, jest szczególnie ważne” – powiedział we wtorek PAP koordynator akcji Bartłomiej Ilcewicz.

„Pokazujemy, że patriotyczna postawa to nie tylko udział w marszach, czy spotkaniach z okazji rocznic, ale może ona mieć także wymierny efekt w postaci zebranej dla potrzebujących krwi” – dodał Ilcewicz.

Akcję wsparli m.in. żołnierz Armii Krajowej kpt. Zbigniew Piasecki pseudonim „Czekolada” i uczestnik powstania warszawskiego gen. Jan Podhorski pseudonim „Zygzak”.

W Szczecinie zbiórka krwi przy okazji rocznicy powstania organizowana jest już po raz drugi – powiedział Ilcewicz. W tym roku po raz pierwszy ma ogólnopolski charakter. Włączyli się do niej lokalni społecznicy oraz regionalne i terenowe stacje krwiodawstwa i organizacje patriotyczne – dodał.

Zbiórka krwi w Szczecinie rozpocznie się w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy al. Wojska Polskiego 80/82 w najbliższy czwartek i potrwa do 2 sierpnia. Informacje na temat innych miast i terminów zbiórki można znaleźć pod adresem: https://www.facebook.com/PrzelejKrewPowstanie44/.

Patronat honorowy nad akcją objęli: szczecińskie koło Związku Powstańców Warszawskich, Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Szczecin, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Szczecin oraz szczeciński IPN. (PAP)

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*