Zastępca sekretarza obrony USA u szefa MON

Zastępca sekretarza obrony USA u szefa MON

O ustaleniach szczytu NATO w Newport oraz sytuacji na Ukrainie i Bliskim Wschodzie rozmawiał we wtorek w Warszawie wicepremier i szef MON Tomasz Siemoniak z zastępcą sekretarza obrony USA ds. sił lądowych Johnem McHugh’em.

Jak podano w komunikacie MON, Siemoniak i McHugh rozmawiali o bezpieczeństwie w kontekście relacji dwustronnych i sojuszniczych. Polski minister podziękował stronie amerykańskiej za zaangażowanie w podnoszenie poziomu bezpieczeństwa naszej części Europy poprzez decyzję o umieszczeniu w Polsce ciągłych rotacji komponentów armii amerykańskiej. Natomiast McHugh wyraził wdzięczność za służbę polskich żołnierzy w Iraku i Afganistanie.

„Wicepremier Siemoniak i zastępca sekretarza obrony USA McHugh podsumowali m.in. ustalenia szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Newport oraz omówili kalendarz dalszych prac, mających na celu implementowanie jego postanowień” – podał resort obrony.

Rozmowy dotyczyły także pomocy humanitarnej dla Ukrainy oraz podpisanego w weekend Mińsku memorandum grupy kontaktowej Ukraina-Rosja-OBWE, które przewiduje m.in. zawieszenie broni oraz utworzenie zdemilitaryzowanej strefy buforowej na wschodzie kraju.

Obecnie na szkoleniu w Polsce są amerykańscy spadochroniarze. Pod koniec sierpnia delegacja z Dowództwa Wojsk Lądowych USA w Europie przedstawiła polskim wojskowym propozycję planu szkoleń i ćwiczeń żołnierzy amerykańskich na polskich poligonach do końca 2015 r. Od października w rotacyjnych ćwiczeniach US Army w Polsce i krajach bałtyckich ma wziąć udział łącznie ok. 600 żołnierzy ze stacjonującej w Fort Hood w Teksasie 1. Brygady 1. Dywizji Kawalerii Pancernej. Do Polski przyjadą m.in. z czołgami M1 Abrams, transporterami M2 Bradley oraz pojazdami wsparcia i zabezpieczenia. Na początku 2015 r. ten pododdział powinien zostać zastąpiony w Polsce kompanią na transporterach opancerzonych Stryker z 2. pułku kawalerii, stacjonującego w Niemczech.

McHugh jest w Polsce od poniedziałku. Po spotkaniu z Siemoniakiem odwiedził Drawsko Pomorskie, gdzie spotkała się z żołnierzami 173. Brygady Powietrznodesantowej. W środę rano McHugh złoży wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza.

McHugh jest sekretarzem Armii Stanów Zjednoczonych. Do jego obowiązków należą wszystkie kwestie dotyczące US Army – zasoby ludzkie, personel, rezerwiści, ochrona środowiska, pozyskiwanie systemów uzbrojenia i sprzętu, łączność i zarządzanie finansami. (PAP)

Na zdjęciu:

John McHugh fot.Jim Lo Scalzo/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*