0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaZamiast Halloween - korowody wszystkich świętych

Zamiast Halloween – korowody wszystkich świętych

-

fot.www.korowodswietych.pl

Zamiast świętowania Halloween, które jest obce tradycji chrześcijańskiej, Kościół zachęca do organizowania marszy i korowodów, podczas których wierni przebierają się za świętych. W przededniu uroczystości Wszystkich Świętych takie wydarzenia organizuje wiele parafii.

Halloween, obchodzone 31 października, z roku na rok zyskuje w naszym kraju coraz większą popularność. Kościół katolicki podkreśla jednak, że jest to zwyczaj obcy tradycji chrześcijańskiej. Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz ocenił w rozmowie z PAP, że moda na świętowanie Halloween stała się popularna, ponieważ zapełniła pewną pustkę. „My Polacy mamy od wieków trwającą tradycję kultu świętych i modlitwy za zmarłych. Musieliśmy coś zaniedbać w przeżywaniu tych dwóch świątecznych dni, skoro tak łatwo zaakceptowaliśmy święto, które jest niechrześcijańskie” – powiedział kardynał.

REKLAMA

Pytany o organizowane przez wiele parafii tzw. marsze wszystkich świętych, nazywane chrześcijańską odpowiedzią na Halloween, kard. Nycz podkreślił, że to „piękny powrót do zwyczaju kultu świętych”. „Nie chciałbym tego nazywać +odtrutką+ na Halloween, ale jednym ze sposobów na dotarcie z tradycją do dzieci i młodzieży” – powiedział.

Rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik, odnosząc się do tego zwyczaju, ocenił, że dobrze się dzieje, że „zamiast przebierania się w upiorne stroje, rodzice coraz częściej wybierają dla swoich dzieci korowody świętych lub bale, by radośnie świętować”.

Z kolei egzorcyści diecezji płockiej zachęcili w specjalnym apelu, by „niebezpieczne praktyki”, za jakie uznają Halloween, zastąpić organizacją korowodów świętych, podczas których dzieci i młodzież przebrani za świętych, na przykład swoich patronów, uczestniczą w balach świętych i czuwaniach modlitewnych.

We wtorek wieczorem, czyli w wigilię Wszystkich Świętych, takie marsze przejdą m.in. ulicami Poznania, Wrocławia, Lublina i Szczecina. W wielu parafiach, z okazji Nocy Świętych, poprzedzającej uroczystość Wszystkich Świętych, zaplanowano m.in. wspólne modlitwy, adoracje Najświętszego Sakramentu oraz procesje z relikwiami na cmentarz.

W Poznaniu Korowód Świętych organizowany jest po raz piąty. Jego uczestnicy przejdą przez centrum miasta, robiąc „święty raban” śpiewami i graniem na instrumentach. Przemarsz zwieńczy Bal Wszystkich Świętych w salach przy Farze Poznańskiej. „Poprzez przybliżenie postaci świętych oraz ciekawe ukazanie historii ich życia chcemy udowodnić, że nie były to jedynie postacie z kart książek, lecz ludzie z krwi i kości, tacy jak my” – napisali organizatorzy poznańskiego korowodu.

We Wrocławiu, w kościele pw. Najświętszej Marii Panny na Piasku zaplanowano mszę o godz. 18, a po niej koncert i przemarsz ze świecami i flagami do rynku. Tam o godz. 21 uroczystość zakończy się Apelem Jasnogórskim. „Zapraszamy wszystkich, całe rodziny, do wzięcia udziału w tym marszu radości i koncercie uwielbienia” – podkreślił rzecznik wrocławskiej archidiecezji ks. Rafał Kowalski.

Marsz Wszystkich Świętych organizuje we wtorek wieczorem parafia pw. Nawrócenia Św. Pawła w Lublinie. O godz. 18 w kościele przy ul. Bernardyńskiej rozpocznie się różaniec, a następnie msza. Potem uczestnicy marszu przejdą przez centrum miasta na pl. Litewski. Parafia zaprosiła do udziału w marszu na swoim profilu na Facebooku, podkreślając, że parada ma służyć odnowieniu kultu świętych oraz zachęcać młodzież i dorosłych do ich naśladowania.

W Szczecinie, we wtorkowy wieczór, wierni przejdą w „procesji ze świętymi” z Jasnych Błoni do szczecińskiej Bazyliki Archikatedralnej, gdzie zaplanowano Apel Maryjny i mszę św.

Orszaki i procesje przypominające ważne dla Kościoła postaci świętych i błogosławionych, odbędą się we wtorek także w wielu miejscowościach woj. śląskiego. Jedną z większych tego typu uroczystości zaplanowano w Gliwicach, gdzie o godz. 19 rozpocznie się Wieczór Wszystkich Świętych. W miejscowej katedrze odbędą się nieszpory, a kazanie wygłosi diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Marcin Paś. Następnie wierni – wśród nich dzieci i młodzież w przebraniach świętych i błogosławionych – przejdą do kościoła Wszystkich Świętych, gdzie zostanie odśpiewana Litania do Wszystkich Świętych.

W Bytomiu nieszpory zaplanowano w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przy rynku, następnie procesja z relikwiami przejdzie do kościoła św. Jacka w dzielnicy Rozbark. Również w tym mieście dzieci przebiorą się za świętych i błogosławionych.

W Lublińcu Orszak Świętych odbędzie się już po raz piąty. W parafii św. Mikołaja zaplanowano wprowadzenie relikwii i przedstawienie sylwetek świętych. Następnie procesja różańcowa z relikwiami przejdzie do kościoła św. Stanisława Kostki, gdzie nastąpi uwielbienie Boga i uczczenie relikwii.

W ostatnich dniach, w niektórych parafiach i szkołach, odbyły się też bale świętych, organizowane przez duszpasterzy. Tak było m.in. w Jastrzębiu-Zdroju i Dąbrowie Górniczej.

Bale zostały zorganizowane we wtorek także w dwóch szkołach w Ostrowcu Świętokrzyskim. W szkole podstawowej nr 7 uroczystość przebiegła pod hasłem „Holy Wins – Święty zwycięża” i skierowana była do uczniów młodszych klas. „Prosimy rodziców, aby przebrali dzieci za świętych (lub przygotowali atrybuty świętych np. klucze – św. Piotr, korona – św. Jadwiga). (…) Bal ten jest chrześcijańską alternatywą dla Halloween” – zapowiadali organizatorzy. Podobne wydarzenie zorganizowała Katolicka Szkoła Podstawowa w Ostrowcu Świętokrzyskim.

W tym roku wiele korowodów i bali wszystkich świętych odbywało się w ostatni weekend, poprzedzający uroczystość Wszystkich Świętych. W niedzielę po raz trzeci odbył się Toruński Marsz Wszystkich Świętych. Wzięli w nim udział m.in. rodzice z dziećmi oraz katecheci i wychowawcy. Dziękowali wspólnie Bogu za świętych; korowód przeszedł ulicami Starego Miasta, uczestnicy nieśli ze sobą relikwie świętych i błogosławionych. Organizatorami marszu były parafia katedralna oraz mariacka, a także Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej Toruńskiej.

Marsze Wszystkich Świętych w diecezji toruńskiej odbędą się jeszcze we wtorek w Grudziądzu i Unisławiu.

Na Podkarpaciu bal wszystkich świętych i orszak ze świętymi odbyły się w niedzielę m.in. w Przemyślu i Sanoku. Przemyski bal, którego głównym organizatorem była Diakonia Tańca Uwielbienia Archidiecezji Przemyskiej, rozpoczął się od mszy w kościele oo. franciszkanów. Dzieci zaprezentowały inscenizację o spotkaniu w niebie kilkorga świętych, m.in. Jana Pawła II, dzieci z Fatimy, ks. Jana Bosko i s. Faustyny Kowalskiej.

Orszak ze świętymi przeszedł również ulicami Sanoka. Poprzedziła go msza św. z uroczystym wniesieniem relikwii 34 świętych i błogosławionych. Relikwiarze wnosiły osoby ucharakteryzowane na poszczególnych świętych.

W diecezji warszawsko-praskiej w Dębem Wielkim zorganizowano w niedzielę „Korowód i Bal Wszystkich Świętych dla wszystkich dzieci Bożych, małych i dużych”. Patronami wydarzenia w tym roku ustanowiono św. Piotra i Pawła, św. Andrzeja Bobolę i bł. s. Sancję Szymkowiak. Wybierano m.in. najładniejszy strój świętego lub świętej, najciekawszy atrybut.

Anglosaskie Halloween, obchodzone 31 października, najbardziej popularne jest w USA. Słowo Halloween jest swoistym zniekształceniem angielskiego All Hallow’s Eve (Wigilia Wszystkich Świętych) i celtyckiego Samhain. W istocie korzenie święta tkwią w kulturze starożytnych Celtów, którzy wierzyli, że 31 października – w dniu będącym u nich oficjalnym końcem lata – dusze zmarłych wychodzą z grobów i błąkają się po ziemi w poszukiwaniu ciał żywych, do których mogłyby wniknąć. Dlatego żywi zaczęli się tego dnia przebierać w odrażające maski i odpychające, makabryczne kostiumy, aby odstraszyć dusze zmarłych. Stąd współczesny zwyczaj przebierania się w stroje upiorów, demonów i czarownic. (PAP)

REKLAMA

2091289948 views

REKLAMA

2091290249 views

REKLAMA

2093086708 views

REKLAMA

2091290530 views

REKLAMA

2091290676 views

REKLAMA

2091290822 views