Występ Marthy Argerich prawdopodobnie zainauguruje Konkurs Chopinowski

Występ Marthy Argerich prawdopodobnie zainauguruje Konkurs Chopinowski

17. Konkurs Chopinowski zostanie zainaugurowany 1 października 2015 r. prawdopodobnie występem Marthy Argerich – poinformował szef festiwalu „Chopin i jego Europa” i przyjaciel pianistki Stanisław Leszczyński. Organizatorzy konkursu zmagają się z brakiem odpowiedniej sali koncertowej.

Martha Argerich  fot.Rob Gilhooly/EPA

Martha Argerich fot.Rob Gilhooly/EPA

„50 lat po niesamowitym zwycięstwie Marthy w Konkursie Chopinowskim i 35 lat po niezwykłym wykonaniu Koncertu b-moll Czajkowskiego pod batutą Korda – do dzisiaj uważanym za najwybitniejszą interpretację – moim marzeniem jest, by ten Czajkowski w wykonaniu Marthy powrócił w wielkiej inauguracji Konkursu Chopinowskiego. Mówię to odpowiedzialnie, jest 99 proc. szansy, że tak będzie” – powiedział na środowej konferencji prasowej Leszczyński.

Przygotowania do 17. edycji konkursu koordynuje Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Jak podkreślił jego szef Artur Szklener, zainteresowanie melomanów z całego świata jest „gigantyczne” i już dzisiaj, półtora roku przed konkursem, wiadomo, że „nie będziemy w stanie ugościć nawet małej części tych osób, które na konkursie chciałyby być”. Sprzedaż biletów ruszyła w maju br.

Według dyrektora Instytutu Chopina największym problemem jest brak sali koncertowej dostosowanej do potrzeb międzynarodowej imprezy. Koncerty w ramach konkursu będą odbywać się w Filharmonii Narodowej, której sala koncertowa mieści tysiąc gości. „Gdyby nie brak odpowiedniej sali na trzy, cztery tysiące miejsc, to Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina nie musiałby otrzymać ani złotówki dofinansowania. Taka sala powinna być w stolicy” – powiedział Szklener. Zastrzegł, że konkurs musi się odbywać w sali koncertowej, „nie kinowej, nie teatralnej, nie kongresowej, a koncertowej”.

„Będziemy za wszelką cenę chcieli przybliżyć ten konkurs, organizować miejsca, w których będzie można ten konkurs przesłuchać na żywo, ale z wykorzystaniem mediów” – zapowiedział. Konkursowe koncerty będą też transmitowane online.

Skład jury konkursu zostanie podany na konferencji prasowej na przełomie września i października. Na razie wiadomo, że przewodniczyć jego pracom będzie prof. Katarzyna Popowa Zydroń.

Eliminacje do Konkursu Chopinowskiego potrwają od 13 do 24 kwietnia 2015 r. Przesłuchania rozpoczną się 3 października. Finał rozstrzygnie się w dniach od 18 do 20 października. Od 21 do 23 października odbędą się koncerty laureatów.

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina jest jednym z najstarszych konkursów muzycznych na świecie. Jest też jednym z niewielu konkursów monograficznych – wykonywane są wyłącznie utwory jednego kompozytora. Konkurs budzi emocje na całym świecie, a zwycięzcy otwiera drogę do międzynarodowej kariery.

Inicjatorem konkursu był wybitny polski pianista, pedagog i kompozytor prof. Jerzy Żurawlew. Pierwszy konkurs odbył się w 1927 r. w Warszawie. Od tego czasu ewoluował – zmieniały się m.in. sposób kwalifikacji uczestników, liczba uczestników i laureatów, a także z powodów niezależnych od organizatorów częstotliwość organizowania konkursu oraz miejsce, gdzie był przeprowadzany.

Konkurs odbywa się co pięć lat. 16. edycja konkursu odbyła się w 2010 r. w rocznicę 200. urodzin Chopina. Wygrała ją Rosjanka Julianna Awdiejewa. Eliminacje pozytywnie przeszło siedmioro Polaków, do finału przeszedł jednak tylko jeden – Paweł Wakarecy, który ostatecznie w konkursie zdobył jedno z wyróżnień. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*