Wp.pl: Donald Trump może ogłosić w Warszawie zniesienie wiz do USA

Wp.pl: Donald Trump może ogłosić w Warszawie zniesienie wiz do USA

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zamierza ogłosić podczas pobytu w Warszawie nominację Polski do programu ruchu bezwizowego w USA – podał we wtorek portal wp.pl powołując się na amerykańskie źródła dyplomatyczne.

Amerykańskie źródła dyplomatyczne, na które powołuje się portal, twierdzą, że Trump „zamierza ogłosić historyczną decyzję”. Zdaniem wp.pl, „chodzi o kwestie wizowe”.

„W zależności od precyzyjnych danych na 1 września, Donald Trump albo potwierdzi zamiar nominacji, albo zadeklaruje wprost, że nominuję Polskę do przystąpienia do ruchu bezwizowego z USA, czyli programu Visa Waiver” – powiedział rozmówca Wirtualnej Polski. Zdaniem autora artykułu, „chodzi naturalnie o zejście poniżej wymaganego progu 3 proc. odmów przy wydawania wniosków wizowych do USA”. Wskazał on również, że „w tej chwili napływają jeszcze ostateczne dane”. Od wspomnianego progu – przekonuje wp.pl – Polska jest „o włos”.

Dalej sprawy zniesienia wiz mają być – według rozmówców portalu – „czystą formalnością”, która zajmie kongresowi kilka miesięcy załatwiania procedur. Ostatnie dokumenty wymagane w procesie przygotowawczym zostały między naszymi państwami podpisane 17 sierpnia – czytamy w artykule.

Wp.pl podaje, że Trump „chciałby przedstawić sprawę jasno”, dlatego „na bieżąco aktualizowane dane wizowe Polaków zmierzających za ocean są sprawdzane”.

„To ważny punkt w kampanii prezydenckiej 2020 roku, bowiem w wyścigu o Biały Dom Donald Trump obiecał amerykańskiej Polonii uregulowanie kwestii wizowych. Podobnie w wywiadzie dla tygodnika „Do Rzeczy” obiecywała ambasador Georgette Mosbacher, twierdząc, że do końca 2019 r. uda się zejść poniżej wymaganego progu” – czytamy na wp.pl.

Cytowany przez wp.pl rozmówca z Departamentu Stanu podkreślił, że „bez względu na to, jakie będą dane na początku miesiąca i jak przedstawi jest Trump, do 30 września mamy czas na sprostanie kryteriom Visa Waiver”. „Jestem przekonany, że do tego czasu to się uda. To będzie historyczny moment w naszych relacjach” – dodał.

Prezydent Stanów Zjednoczonych przyleci do Polski 31 sierpnia wieczorem. 1 września weźmie w Warszawie udział w uroczystościach w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej – na pl. Piłsudskiego – obok prezydentów: Polski Andrzeja Dudy i Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera – Trump wygłosi przemówienie. 2 września będzie dniem dwustronnej wizyty prezydenta USA w Polsce. Odbędą się wówczas rozmowy w cztery oczy prezydentów Dudy i Trumpa,  i rozmowy plenarne delegacji. Ponadto prezydent USA spotka się  z premierem Morawieckim. (PAP)

fot.pexels.com/Tomasz Gzell/EPA

Categories: Imigracja, Polska

Comments

 1. JJJ
  JJJ 27 sierpnia, 2019, 14:51

  nie rozumiem tego problemu z tymi wizami. skoro jest okolo 3% odmow, to znaczy ze 97% wizy dostaje!!!!!!!! a ci ktorzy sa w tych 3% odmow i tak pewnie nie dostana zatwierdzonej ESTA ktora jest wymagana przy ruchu bezwizowym.

  Reply this comment
 2. Stefan
  Stefan 27 sierpnia, 2019, 21:15

  Jjj chodzi o kase wiza kosztuje prawie 200$ a w ruche bezwizowym mniej niz 10$

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*