Wichury nad Polską, nie żyje 34-letnia kobieta

Wichury nad Polską, nie żyje 34-letnia kobieta

Do godz. 19. w niedzielę w całej Polsce straż pożarna interweniowała 1450 razy w związku z usuwaniem skutków silnych wichur, które przechodziły nad Polską – poinformował PAP rzecznik komendanta głównego PSP Paweł Frątczak. Jedna osoba zginęła, a cztery zostały ranne.

Najwięcej – bo 456 razy – straż pożarna interweniowała w województwie pomorskim. Najwięcej zdarzeń odnotowano w sześciu powiatach: słupskim, wejherowskim, gdańskim, kartuskim, kościerskim i bytowskim. 301 interwencji było w województwie warmińsko-mazurskim, w mazowieckim – 270, w kujawsko-pomorskim – 113, w podlaskim – 69, a w zachodniopomorskim – 62.

W wyniku wichur zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne. „W Sopocie około godz. 9.30 drzewo przewróciło się na dwie kobiety. Jedna z nich, 34-letnia, zginęła na miejscu, a druga – ciężko ranna – została przewieziona do szpitala. Kolejną osobą poszkodowaną jest strażak, na którego spadł konar podczas usuwania drzewa w miejscowości Kłanino w powiecie puckim w województwie pomorskim. Życiu strażaka nie zagraża niebezpieczeństwo” – zaznaczył Frątczak.

Poszkodowany został mężczyzna, który został uderzony konarem drzewa, kiedy wsiadał do samochodu w Gdańsku. „Kolejna osoba, to mężczyzna uderzony drzwiami od stodoły w miejscowości Charnowo w powiecie lidzbarskim w woj. warmińsko-mazurskim” – powiedział rzecznik.

„Większość zdarzeń, do których jesteśmy wzywani, to usuwanie powalonych drzew i ich konarów, tarasujących ulice i drogi. W Gdańsku drzewo przewróciło się na zaparkowane samochody, w wyniku tego sześć samochodów zostało zniszczonych. Najczęstsze strażackie interwencje to także zabezpieczanie elementów konstrukcyjnych budynków i naderwanych reklam” – wyjaśnił Frątczak.

Synoptycy przewidują w dalszym ciągu silne porywy wiatru. „Najsilniej ma wiać w paśmie brzegowym województwa pomorskiego. Komunikaty ostrzegawcze I stopnia są i pozostają dla części województwa pomorskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego. Tam wiatr ma wiać z prędkością 35 km/h, a w porywach może dochodzić do 75 km/h” – zaznaczył. (PAP)

Zdjęcie: Maciej Kulczyński/EPA

Categories: Polska
Tags: ofiary, wiatr, wichury

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*