Waszczykowski rozmawiał ze Stoltenbergiem o wizycie Trumpa w Polsce

Witold Waszczykowski fot.Sergey Dolzhenko/EPA

Planowana na lipiec br. wizyta w Polsce prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa była jednym z tematów piątkowej rozmowy telefonicznej szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem – podało Biuro Rzecznika Prasowego resortu dyplomacji.

„Dyskusja poświęcona była m.in. planowanej na lipiec br. wizycie w Polsce prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Minister Waszczykowski poinformował rozmówcę o przewidywanych tematach polsko-amerykańskich rozmów dwustronnych, pośród których istotne miejsce znajdą kwestie bezpieczeństwa i współpracy transatlantyckiej” – czytamy w komunikacie MSZ.

Jak podkreślono, szef polskiego MSZ mówił także o udziale prezydenta USA w szczycie Trójmorza, w którym – na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy – uczestniczyć będą przedstawiciele dwunastu państw regionu Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej.

Według MSZ „celem wydarzenia jest nadanie nowych impulsów regionalnej współpracy infrastrukturalnej mającej przyczynić się do wzmacniania zarówno Unii Europejskiej jak i NATO”.

Według komunikatu, Jens Stoltenberg poinformował Witolda Waszczykowskiego o swoich niedawnych wizytach na Łotwie i Litwie, związanych z rozmieszczeniem w tych krajach batalionowych grup bojowych NATO. „Podziękował też za aktywne zaangażowanie Polski w realizację decyzji Sojuszu Północnoatlantyckiego, w tym w odniesieniu do wydatków ponoszonych przez państwa członkowskie na obronność” – zaznaczono.

Jesienią bieżącego roku planowana jest wizyta sekretarza generalnego NATO w Polsce – poinformował MSZ.

Donald Trump odwiedzi Polskę na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy; będzie przebywał w Warszawie od 5 lipca wieczorem do 6 lipca – przed przypadającym w lipcu szczytem G20 w Niemczech. Jak poinformował we wtorek Biały Dom, Trumpowi towarzyszyć będzie pierwsza dama Melania Trump.

Oprócz publicznego wystąpienia skierowanego do Polaków na pl. Krasińskich w Warszawie, planowane jest osobiste spotkanie prezydenta USA z Andrzejem Dudą. Podczas wizyty w Polsce Trump weźmie również udział jako gość honorowy w szczycie inicjatywy Trójmorza, podczas którego przeprowadzi rozmowy z przywódcami państw regionu.

Tematami wiodącymi wizyty amerykańskiego prezydenta mają być kwestie bezpieczeństwa oraz współpraca ekonomiczna i rozwojowa pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a regionem Trójmorza.

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*