Waszczykowski o proteście kobiet: oczekujemy poważnej debaty, nie happeningów

Witold Waszczykowski fot.Paweł Supernak/EPA

Witold Waszczykowski fot.Paweł Supernak/EPA

Oczekujemy poważnych debat na temat kwestii życia, śmierci i narodzin; nie oczekujemy happeningów, przebierania się w stroje i wytwarzania w sposób sztuczny problemów – powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski, pytany o protest kobiet przeciwko projektowi zaostrzenia prawa aborcyjnego.

Waszczykowski był pytany na poniedziałkowej konferencji prasowej po spotkaniu z szefem dyplomacji Holandii Bertem Koendersem o swoją poranną wypowiedź w RMF FM na temat protestu kobiet przeciwko możliwemu zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Minister na pytanie, czy prawa kobiet w Polsce są zagrożone, odparł: „Chyba tylko w +Gazecie Wyborczej+”, po czym dodał: „Niech się bawią. Jeśli ktoś uważa, że nie ma większych zmartwień w Polsce w tej chwili, to proszę bardzo”.

Pytany na konferencji prasowej, czy uważa, że protest kobiet to zabawa, powiedział: „Uważam, że nasza cywilizacja powinna mieć poważne podejście do kwestii takich jak życie i śmierć, do kwestii narodzin”.

„Problem ten zasługuje na poważną debatę. Oczekujemy poważnych debat, natomiast nie oczekujemy happeningów, przebierania się w stroje i wytwarzania w sposób sztuczny problemów. Jesteśmy gotowi włączyć się w każdą dyskusję poważną na temat życia i śmierci. Natomiast uważamy, że tego typu upolitycznianie sprawy, wyprowadzanie dyskusji na ulice, nie służy temu, aby o tak ważnym zagadnieniu, jak życie i śmierć, rozmawiać w ten sposób” – podkreślił Waszczykowski.

W poniedziałek odbywa się strajk kobiet – protest wobec możliwego zaostrzenia przepisów dot. aborcji. Akcja miała swój początek w internecie; jej uczestniczki zamierzają nie przyjść do pracy lub nie wykonywać swoich codziennych obowiązków. W wielu miastach zaplanowano manifestacje.

Akcja, zapoczątkowana na portalu społecznościowym, jest reakcją na projekt „Stop Aborcji”, wprowadzający całkowity zakaz przerywania ciąży oraz kary m.in. dla kobiet, które poddadzą się aborcji. W ub. tygodniu Sejm skierował go do prac w komisji, jednocześnie odrzucając w pierwszym czytaniu projekt, który miał zliberalizować obowiązujące przepisy.

W związku z akcją mają odbyć się m.in. manifestacje, happeningi, wiele organizacji planuje dni otwarte – wspólne gotowanie, czytanie książek, plenerowe treningi. Akcję wspierają też mężczyźni – zapowiadają np. gotowanie lub robienie kanapek dla strajkujących kobiet. (PAP)

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*