Wałęsa w liście do The Rolling Stones: w Polsce dzieją się złe rzeczy

Wałęsa w liście do The Rolling Stones: w Polsce dzieją się złe rzeczy

Ludzie nie mogą się doczekać tego występu, ale w Polsce dzieją się obecnie złe rzeczy – napisał w sobotę Wałęsa w liście do zespołu The Rolling Stones. Były prezydent w swojej korespondencji poprosił członków zespołu o wsparcie w obronie niezależności sądów.

„Prosimy o Waszą uwagę, mając na względzie wybitnych, odważnych ludzi, którzy walczyli o wolność w bloku wschodnim. Ci ludzie wiele poświęcili za wolność słowa i sztuki. Rozumieli, że dla obrony wolności sądy muszą być niezależne. To był jeden z ważnych celów ich walki. Znaliście takie osoby, Vaclav Havel był jedną z nich” – napisał Wałęsa w liście, który opublikował na Facebooku w przeddzień koncertu The Rolling Stones. „Dzisiaj owoce ich pracy są zagrożone” – dodał.

W dalszej części listu b. prezydent zaznacza, że władza w Polsce „chce zniszczyć niezależność sądów” najpierw przejmując trybunał Konstytucyjny, a „teraz wbrew konstytucji” zwalniając sędziów Sądu Najwyższego, „aby wprowadzić marionetki”.

„Wiele osób w Polsce broni wolności, ale potrzebuje wsparcia. Jeśli możecie powiedzieć, lub zrobić cokolwiek, będąc w Polsce, będzie to dla nich naprawdę dużo znaczyć – zwrócił się z apelem do członków zespołu Lech wałęsa.

The Rolling Stones wystąpią w niedzielę na stadionie PGE Narodowym w Warszawie w ramach europejskiego tournee „Stones – No Filter”. Koncert będzie czwartym występem Stonesów w Polsce. Ostatni raz zespół zagrał w naszym kraju w 2007 r. Wcześniej wystąpił w 1998 r. na Stadionie Śląskim w Chorzowie oraz w 1967 r. na dwóch koncertach w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Legendarny zespół rockowy The Rolling Stones powstał w 1962 r. z inicjatywy Briana Jonesa, nieżyjącego pierwszego lidera i gitarzysty. Pierwszy oficjalny występ grupy w składzie: Jagger, Jones, Richards, Taylor i Stewart (ze wsparciem Micka Avoryego na bębnach) odbył się w lipcu 1962 r. w londyńskim Marquee Club. Zagrali jako „The Rollin’ Stones”. Wkrótce do zespołu dołączyli Charlie Watts i Bill Wyman, a z nazwy zniknął apostrof.

Ich debiutancki album, wydany w 1964 r., zyskał ogromną popularność w Wielkiej Brytanii. W 1965 r. sukcesem zakończyła się ich amerykańska trasa, podczas której powstał kultowy przebój „(I Can’t Get No) Satisfaction”.

W 1968 r. nagrali skandalizujący utwór „Sympathy For The Devil”. Ich kolejna światowa trasa koncertowa odbyła się na początku lat 70. XX w. W 1975 r. miejsce Micka Taylora w zespole zajął Ronnie Wood. Sześć lat później zespół nagrał album „Tattoo You” z hitem „Start Me Up”.

W 1986 r. The Rolling Stones otrzymali nagrodę Grammy za całokształt twórczości, a trzy lata później zostali przyjęci do Rock And Roll Hall Of Fame. W 2001 r. Mick Jagger otrzymał tytuł szlachecki z rąk królowej Elżbiety II.

Ostatni album studyjny zespołu pt. „Blue & Lonesome” ukazał się w grudniu 2016 r. (PAP)

fot. JACEK TURCZYK/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Polska

Comments

 1. Hd
  Hd 7 lipca, 2018, 23:40

  On chyba pisal do Trubadurow albo Tercetu Egzotycznego.
  Kompletna zenada.

  Reply this comment
 2. Yankes
  Yankes 9 lipca, 2018, 09:11

  Zawsze mowilem ze nie jest sztuka miec kochajaca rodzine, szczescie w totka i udane zycie zawodowe…. i dalej kierowac swoim mozgiem – ale cale zycie dawac w nos, miec setki kobiet i wiecznie byc na bani….a jednak byc madrym czlowiekiem…. Ps . dzieki za piekny koncert w Polandzie

  Reply this comment
 3. JASIO
  JASIO 9 lipca, 2018, 13:17

  Bolek napisz do Elvisa !

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*