W sobotę ulicami Warszawy przejdzie Parada Równości

fot.Jakub Kaminski/EPA

fot.Jakub Kaminski/EPA

Nawet 20 tys. osób spodziewają się organizatorzy tegorocznej Parady Równości, która w sobotę przejdzie ulicami Warszawy pod hasłem „Równe prawa – wspólna sprawa”. Jej uczestnicy będą upominać się o prawa mniejszości – m.in. seksualnych, etnicznych, osób z niepełnosprawnościami.

Parada Równości rozpocznie się o godz. 15 przed Sejmem, skąd uczestnicy manifestacji przemaszerują ulicami Piękną, Mokotowską, przez pl. Zbawiciela, Marszałkowską, Świętokrzyską, Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem, Senatorską. Parada zakończy się na pl. Bankowym. Organizatorzy spodziewają się nawet 20 tys. osób.

Ponieważ niebawem z pl. Zbawiciela zniknie „Tęcza” (będzie tam stać tylko do końca roku), organizatorom zależało, by trasa marszu wiodła obok słynnej instalacji Julity Wójcik, autorka będzie również obecna na Paradzie. Jak poinformował rzecznik Parady Równości przedstawiający się jako Jej Perfekcyjność, Instytut Adama Mickiewicza, który jest właścicielem instalacji, nawiązał współpracę z Fundacją Wolontariat Równości i będzie uczestniczyć w marszu, jego trasa będzie wiodła koło siedziby instytutu.

Uczestnicy marszu zatrzymają się koło „Tęczy”, planowany jest tam też krótki koncert. Rzeczniczka Instytutu Magdalena Mich poinformowała, że szczegółowe informacje, co dalej wydarzy się z instalacją, ogłoszone zostaną jednak nie podczas Parady, ale dopiero za kilka tygodni. Rzecznik Parady Równości dodał, że podczas marszu będą m.in. rozdawane ulotki z informacjami o „Tęczy”.

Wieczorem po Paradzie Równości tradycyjnie już zaplanowana jest impreza w jednym z warszawskich klubów.

Jak co roku, przed Paradą, o godz. 13, jej organizatorzy złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą Izabelę Jarugę–Nowacką. Tablica znajduje się na budynku resortu pracy i polityki społecznej, przy zbiegu ulic Brackiej i Nowogrodzkiej.

Jak przypomina Jej Perfekcyjność, Jaruga-Nowacka konsekwentnie wzywała do poszanowania praw i wolności każdego człowieka, walczyła o równość wszystkich ludzi i znoszenie dyskryminacji wszędzie tam, gdzie ona występuje. „Wspólnie walczyliśmy o prawo do uznania związków partnerskich, o godność i prawa tęczowych rodzin i osób transpłciowych. Pamiętamy i dziękujemy” – dodał rzecznik Parady.

Tegoroczną Paradę Równości swoim patronatem objęła Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania prof. Małgorzata Fuszara. Głównym sponsorem wydarzenia są Fundusze Norweskie.

Paradę wspiera Komitet Honorowy, w skład którego wchodzi kilkadziesiąt osób życia publicznego – politycy, dziennikarze, artyści, wśród nich m.in. Krystyna Janda, prof. Monika Płatek, prof. Magdalena Środa, Robert Biedroń, Sylwia Chutnik, Wanda Nowicka, Anna Grodzka.

Poparcia udzieliło Paradzie Równości także 33 ambasadorów – w tym po raz pierwszy kraj afrykański. Pod listem otwartym w tym roku podpisali się m.in. ambasadorzy Argentyny, Australii, Brazylii, Kanady, Chile, Francji, Niemiec, Grecji, Irlandii, Izraela, Włoch, Litwy, Malty, Czarnogóry, Nowej Zelandii, Republiki Południowej Afryki, Hiszpanii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Wenezueli.

„To namacalny dowód na to, że walka o prawa człowieka ma wymiar ogólnoświatowy. Tym bardziej, że pod listem podpisały się osoby reprezentujące kraje prawie ze wszystkich kontynentów” – podkreślił rzecznik Parady Równości.

Swoje platformy podczas imprezy będą miały m.in. Fundacja Batorego (specjalna platforma dla organizacji pozarządowych), Fundacja im. Izabeli Jarugi-Nowackiej, Fundacja Kocia Mama, Partia Zieloni i Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Tegoroczna Parada Równości idzie z hasłem „Równe prawa – wspólna sprawa”. Motto streszcza 12 postulatów, które dotyczą m.in. mniejszości etnicznych, religijnych, narodowych, osób LGBT, osób z niepełnosprawnością, ale także otwierania przestrzeni miejskich, lepszej edukacji seksualnej czy też poszanowania praw zwierząt.

W związku z Paradą możliwe są utrudnienia w ruchu – kierowcy muszą przygotować się na sukcesywne, czasowe wyłączania z ruchu ulic, którymi będą przechodzić uczestnicy zgromadzenia, możliwe są też zmiany w trasach autobusów, szczególnie, że nie będzie to jedyna impreza obywająca się w sobotę w stolicy.

Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu można znaleźć na stronie www.infoulice.um.warszawa.pl, a szczegółowe informacje nt. zmian w komunikacji miejskiej znajdują się na stronie www.ztm.waw.pl.

Z kolei wszelkie informacje na temat Parady Równości dostępne są na stronie http://paradarownosci.eu/. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*