W poniedziałek PiS przedstawi wyniki ankiety konstytucyjnej

W poniedziałek PiS przedstawi wyniki ankiety konstytucyjnej

W poniedziałek Prawo i Sprawiedliwość przedstawi podsumowanie ankiety konstytucyjnej. Z prośbą o zorganizowanie ankiety – jak poinformowało PAP źródło zbliżone do kierownictwa partii – politycy PiS zwrócili się dwa lata temu do profesorów, konstytucjonalistów.

Według nieoficjalnych informacji PAP w podsumowaniu ankiety znajdą się propozycje ewentualnych zmian w konstytucji, autorstwa zaproszonych do współpracy ekspertów.

„Wystąpiliśmy do profesorów z prośbą o wypełnienie ankiety, oni nam odpisali i to jest zebranie tych odpowiedzi i zaprezentowanie ich” – powiedział polityk z władz PiS.

Według informacji PAP, w prezentacji ankiety, planowany jest udział m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

W maju 2016 r. prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że potrzebna jest zmiana konstytucji. Również prezydent Andrzej Duda wyraził pogląd, że należy się pochylić nad konstytucją z 1997 roku, dokonać wnikliwej jej oceny i przygotować rozwiązania.

Rzeczniczka partii Beata Mazurek poinformowała wówczas, że PiS chce „zmiany w konstytucji, rozpocząć od dyskusji wewnątrz partii” z ekspertami i konstytucjonalistami.

Jak wówczas mówiła, kolejnym krokiem miała być ankieta konstytucyjna z udziałem prawników, konstytucjonalistów, politologów. Efektem tej ankiety – podkreśliła Mazurek – będą „propozycje, które byłyby dyskutowane ze wszystkimi siłami politycznymi i dawałyby podstawę ku temu, by w sposób merytoryczny odnieść się do tego, w jakim zakresie, w jakim kształcie obecną konstytucję należałoby zmienić”.

Rzecznik PiS zapowiedziała wówczas, że po debacie wewnątrz partii, zostaną wypracowane konkretne wnioski. (PAP)

fot.Wikipedia

Categories: Polska

Comments

 1. Edyta
  Edyta 14 kwietnia, 2018, 09:11

  Podstawowa zmiana w Konstytucji powinna dotyczyć sądownictwa: zastąpienie tego co jest przez Common Law. Tylko wprowadzenie ław przysięgłych jest receptą na aktualną sądową patologię. No ale taką ankietę to się kieruje do ludu a nie do konstytucjonalistów – prawników z koneksjami w sądach którym obecny, skorumpowany system może pasuje?

  Reply this comment
 2. Yaroon
  Yaroon 15 kwietnia, 2018, 17:48

  PiS jednych skorumpowanych i nie „swoich” sędziów i prokuratorów chce zastąpić swoimi Nie chodzi o jakąkolwiek zmianę w Sądownictwie-tylko o stołki ! PiS jest pazerny na władzę.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*