W niedzielę II tura wyborów; premier apeluje o głosowanie

W niedzielę II tura wyborów; premier apeluje o głosowanie

W niedzielę odbędzie się druga tura wyborów samorządowych – wójtów, burmistrzów i prezydentów będą wybierać mieszkańcy 890 gmin. PKW zapewnia, że system informatyczny jest sprawny, więc liczenie głosów powinno przebiegać bez zakłóceń. O udział w wyborach zaapelowała premier Ewa Kopacz.
Ewa Kopacz podkreśliła, że pójście do wyborów to będzie „znak protestu dla tych, którzy dzisiaj kwestionują wszystko to, co najcenniejsze; to, co zdobywane było przez ostatnie dziesiątki lat, a więc – wolność, demokracja”.

O pójście do urn do sympatyków SLD zwrócił się szef Sojuszu Leszek Miller. Przypomniał, że w II turze o mandat prezydentów miast ubiega się 15 kandydatów popieranych przez komitet SLD Lewica Razem oraz ponad 200 kandydatów ubiegających się o mandaty wójtów i burmistrzów.

W ostatnim dniu kampanii nie milkły echa burzy, jaka miała miejsce po I turze wyborów, kiedy z powodu awarii systemu informatycznego PKW podała wyniki dopiero w sobotę późnym wieczorem.

Szef MSZ Grzegorz Schetyna, pytany, czy PO powinna złożyć zawiadomienie do prokuratury ws. możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który w środę z mównicy sejmowej mówił o sfałszowaniu wyborów samorządowych, powiedział, że prokuratura powinna zająć się sprawą, „jeżeli będzie kontynuacja oskarżeń”.

Kaczyński, który w piątek był w Siedlcach, powiedział, że fałszerstwa wyborcze będą udowodnione w sądach. Przypomniał, że komitet wyborczy PiS składa do sądów okręgowych w każdym z 16 województw protest z wnioskiem o unieważnienie wyborów do sejmiku i przeprowadzenie ich na nowo.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Sieradzu Józef Mizerski poinformował, że członek jednej z komisji wyborczej w Działoszynie (Łódzkie) złożył do prokuratury doniesienie na prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w związku z jego wypowiedzią dotycząca sfałszowania wyborów. Jak powiedział Mizerski, członek komisji wyborczej tymi słowami poczuł się dotknięty. W doniesieniu złożonym do prokuratury wskazuje, że jako funkcjonariusz publiczny został pomówiony przez prezesa PiS.

O wyjaśnienie bezczynności władz wobec stawianych przez PiS zarzutów sfałszowania wyborów samorządowych zwrócił się do ministra sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka i prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta szef Twojego Ruchu Janusz Palikot. Zaapelował też do członków obwodowych komisji wyborczych, by w proteście przeciwko zarzutom fałszowania wyników wyborów składali pozwy sądowe przeciwko prezesowi Prawa i Sprawiedliwości.

Protesty wyborcze do sądu złożyła w piątek Warszawska Wspólnota Samorządowa, która chce unieważnienia wyborów do rad miast na prawach powiatu, rad powiatów, sejmików wojewódzkich w całym kraju oraz wyborów do rad dzielnic Warszawy. Protesty dotyczą wykorzystania kart do głosowania, w których listy komitetów wyborczych – każda na osobnej kartce – były spięte w broszurę, co – w ocenie WWS – było naruszeniem przepisów Kodeksu wyborczego.

II tura wyborów samorządowych odbędzie się m.in. w największych polskich miastach.

W Warszawie o trzecią kadencję będzie walczyć urzędująca prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO), która zmierzy się z kandydatem PiS Jackiem Sasinem – wieloletnim samorządowcem i wiceszefem Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W pierwszej turze na Gronkiewicz-Waltz zagłosowało 47,19 proc. warszawiaków; na Sasina – 27,31 proc.

W niedzielę rozstrzygnie się, czy prezydentem Krakowa pozostanie sprawujący ten urząd od 2002 r. Jacek Majchrowski, czy też będzie nim kandydat PiS Marek Lasota – dyrektor krakowskiego IPN. W pierwszej turze Majchrowski zdobył 39,18 proc. głosów, Lasota 26,95 proc.

W Gdańsku o piątą kadencję ubiega się kandydat PO Paweł Adamowicz (46,05 proc. głosów); jego kontrkandydatem jest poseł PiS Andrzej Jaworski (26,15 proc. głosów).

We Wrocławiu o czwartą kadencję walczy Rafał Dutkiewicz (KWW Rafał Dutkiewicz z Platformą), który w głosowaniu 16 listopada otrzymał 42,37 proc. głosów. Jego rywalką jest kandydatka PiS, szefowa klubu tej partii w tamtejszej radzie miasta, Mirosława Stachowiak-Różecka (25,8 proc.).

W Poznaniu o piątą kadencję stara się Ryszard Grobelny (KWW Ryszarda Grobelnego Teraz Wielkopolska; 28,58 proc. głosów), który zmierzy się z kandydatem PO Jackiem Jaśkowiakiem – prawnikiem, ekonomistą, przedsiębiorcą, działaczem sportowym i społecznym (21,46 proc.).

II tura wyborów samorządowych odbędzie się też m.in. w Katowicach, Szczecinie, Bydgoszczy, Białymstoku, Olsztynie, Opolu i Radomiu.

Głosowanie odbędzie się w niedzielę, w godz. 7-21. W drugiej turze wyborów zwycięża ten kandydat, który otrzyma większą liczbę ważnie oddanych głosów.

PKW liczy, że zbiorcze wyniki II tury wyborów będą podane w poniedziałek. (PAP)

Na zdjęciu: Premier Ewa Kopacz apeluje o udział w drugiej turze wyborów fot.Tomasz Gzell/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*