W Krynicy rozmowy premier Szydło z Grupą Wyszehradzką i premierem Ukrainy

Forum Ekonomiczne w Krynicy fot.Grzegorz Momot/EPA

Forum Ekonomiczne w Krynicy fot.Grzegorz Momot/EPA

We wtorek w Krynicy odbywa się spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej, którzy mają omówić stanowisko przed spotkaniem przywódców unijnych w Bratysławie. Premierzy Polski, Czech, Słowacji i Węgier spotkają się też z szefem ukraińskiego rządu Wołodymyrem Hrojsmanem.

Rozmowy premier Beaty Szydło z pozostałymi szefami rządów państw V4 i Hrojsmanem odbywają się na marginesie Forum Ekonomicznego w Krynicy. Po spotkaniach premierzy wygłoszą oświadczenia na wspólnej konferencji prasowej.

Szefowa polskiego rządu ma również odbyć dwustronne spotkanie z premierem Ukrainy w środę rano.

Wtorkowe rozmowy premierów Polski, Czech, Słowacji i Węgier wpisują się w przygotowania do nieformalnego szczytu szefów państw i rządów 27 państw członkowskich UE 16 września w Bratysławie. Spotkanie – bez udziału Wielkiej Brytanii – będzie poświęcone przyszłości Unii Europejskiej w obliczu Brexitu. Ma być to początek dyskusji w ramach Wspólnoty o możliwych zmianach.

Po rozmowach w Krynicy można się spodziewać, że Grupa Wyszehradzka podtrzyma swoje dotychczasowe deklaracje dotyczące przyszłości Wspólnoty.

„Chcemy reformy agendy politycznej UE i zasad funkcjonowania instytucji. Będziemy podnosili, by UE skupiła się na tym co łączy, np. na zewnętrznym wymiarze polityki migracyjnej. Ważne będzie dla nas rozwijanie agendy związanej z bezpieczeństwem oraz wspólnym rynkiem. Tylko w ten sposób UE zyska szansę, by udowodnić, że jest państwom i obywatelom naprawdę potrzebna” – powiedział PAP wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański. (PAP)

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*