Uczestnicy Marszu Niepodległości na ulicach Warszawy

Marsza Niepodległości na ulicach Warszawy fot. EPA-EFE/JACEK TURCZYK POLAND OUT

Przy dźwiękach bębnów i odpalanych rac, skandując patriotyczne hasła, uczestnicy Marszu Niepodległości maszerują ulicami Warszawy w kierunku stadionu PGE Narodowy. Wcześniej policja interweniowała wobec grupy kontrmanifestantów.

Uczestnicy marszu mają ze sobą transparenty m.in. z napisami: „My chcemy Boga”, „Lwów i Wilno pamiętamy!”; z wizerunkiem Jezusa i apelem: „Króluj nam Chryste”. Mają także flagi z emblematem Narodowych Sił Zbrojnych i napisem „Śmierć wrogom ojczyzny”, trzymają też transparent z namalowaną twarzą Romana Dmowskiego. W tłumie powiewają tysiące biało-czerwonych flag.

Przy dźwiękach bębnów uczestnicy skandują: „Cześć i chwała bohaterom”, „Duma, duma, narodowa duma!”. Wznoszone są także okrzyki: „Bóg, Honor, Ojczyzna”, „My chcemy Boga”, „Wolność, równość, sprawiedliwość”, „Polska katolicka, nie laicka”, „Cześć i chwała bohaterom, biało-czerwone barwy niezwyciężone”. Wśród uczestników są też młodzi ludzi w kominiarkach na głowach. Odpalane race, świece dymne i petardy.

Uczestnicy marszu zwrócili uwagę na tęczową flagę, wywieszoną w oknie jednego z mijanych przez pochód budynków – krzyczeli, by ją zdjąć.

Policja podjęła interwencję wobec grupy kontrmanifestantów w okolicy ronda de Gaulle’a. „Policja podjęła interwencję wobec ok. 20 osób, które naruszyły przepisy prawa o zgromadzeniach. Zostali oni doprowadzeni do jednej z pobliskich komend, będą wobec nich prowadzone czynności związane z przepisami o naruszeniu ustawy o zgromadzeniach i propagowania faszyzmu” – poinformował PAP rzecznik Komendy Stołecznej Policji komisarz Sylwester Marczak.

Kontrmanifestację zorganizowali Obywatele RP, którzy w komunikacie przekazanym PAP poinformowali, że zostali zatrzymani przez policję w związku z pikietą przy trasie Marszu Niepodległości i przebywają na komendzie na ulicy Dzielnej.

„Należy pokreślić, że policja dokonała interwencji bezprawnie. Interwencji dokonano w związku z rzekomym +zakłócaniem zgromadzenia cyklicznego+, tyle, że tzw. Marsz Niepodległości jeszcze się nie zaczął, zaczął się o godz. 15, a policja dokonała interwencji o 14.40. Obywatele RP nie przebywali na trasie marszu” – podkreślili Obywatele RP.

Jak przekazali, obecnie na komendzie przebywa około 40-50 osób. „Policja nie podaje podstawy zatrzymania, a nawet twierdzi, że nie jest to zatrzymanie, jednak z komendy nikogo nie wypuszcza. Pod komendą zaczyna się zbierać pikieta wspierająca osoby „nie zatrzymane” – podali Obywatele RP.(PAP)

autorzy: Norbert Nowotnik, Marcin Przybylski, Paweł Dembowski, Krzysztof Markowski, Karolina Kropiwiec, Karol Kostrzewa

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*