Tysiące ludzi w Warszawie i niektórych miastach domagały się publikacji orzeczenia TK

fot. Jacek Turczyk/EPA

fot. Jacek Turczyk/EPA

Co najmniej kilkanaście tysięcy osób uczestniczyło w sobotniej manifestacji w Warszawie, wzywającej rząd do publikacji orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Protest zorganizowała Nowoczesna, udział wzięli m.in. politycy PO i działacze KOD. Mniejsze demonstracje odbyły się w kilku innych miastach.

Manifestacje, które urządzono pod hasłem „Przywróćmy ład konstytucyjny”, miały związek ze środowym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego oraz wydaną w piątek opinią Komisji Weneckiej na temat zmian w ustawie o TK.

Warszawski protest rozpoczął się przed siedzibą TK, skąd przeszedł Traktem Królewskim w kierunku Pałacu Prezydenckiego. Według policji pochód zgromadził co najmniej kilkanaście tysięcy osób. Organizatorzy zgłaszali władzom marsz liczący 10-15 tys., a pod koniec demonstracji nie mieli jeszcze szczegółowych danych na temat liczby uczestników.

Wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak tymczasem informował na Twitterze, że spod siedziby TK wyruszyło 27 tys. osób, a przed Pałac Prezydencki dotarło ponad 50 tysięcy.

W tłumie demonstrantów obecni byli ludzie młodzi, starsi, ale przeważali ci w wieku średnim. Nieśli flagi Polski i Unii Europejskiej oraz transparenty z hasłami: „Rządzie publikuj”, „Jeden Budapeszt wystarczy”, czy „I love PL”. Przed Pałacem Prezydenckim ustawiono także baner z wizerunkiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, cytujący jego słowa o niezależności TK od władzy. „Tu jest Polska” i „obronimy demokrację” – skandowali. Oprócz tego trąbili na wuwuzelach i bili w bębny.

Uczestnicy przybyli z całej Polski, m.in. Pomorza, Wielkopolski i Dolnego Śląska.

Organizatorzy protestu zbierali również podpisy pod projektem ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Protest wsparli m.in. szef Nowoczesnej Ryszard Petru, lider Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski, posłanka PO i wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz liderka Zjednoczonej Lewicy Barbara Nowacka. Później podpisali apel do prezydenta i rządu domagający się zaprzysiężenia trzech sędziów TK, wybranych przez poprzedni Sejm, a także opublikowania przyjętego przez Trybunał orzeczenia.

„Przyszliśmy tutaj, żeby okazać szacunek polskiej konstytucji” – mówiła posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz. „Chodźcie z nami, obronimy polską konstytucję” – apelowała.

Jak zauważyła, to jest czas, by prezydent Polski Andrzej Duda odpowiedział sobie na pytanie, czy „chce stać po stronie bezprawia, chaosu i staczać Polskę w stronę autorytaryzmu, czy chce stać po stronie demokratycznego ładu i litery prawa”.

Natomiast wiceprzewodniczący PO i były minister sprawiedliwości Borys Budka zachęcał do pisania wiadomości do rządu z apelem o opublikowanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca w sprawie noweli ustawy o TK.

„Bronimy dziś Trybunału Konstytucyjnego, bo tylko TK jest w stanie bronić naszych wolności, zapisanych w konstytucji” – mówił lider KOD Mateusz Kijowski.

„Chcą nam wmówić, że jesteśmy czarno-biali, a najlepiej czarni, wszyscy tacy sami. Ale to nie jest prawda” – podkreślał. „My jesteśmy kolorowi, każdy jest inny, w tym jest nasza siła. Siła narodu jest w różnorodności, wielości, w tym, że każdy ma swoje barwy!” – dodał.

„Jesteśmy silni w różnorodności: kobiety i mężczyźni, młodzi, sędziwi i dojrzali, katolicy, muzułmanie, prawosławni, judaiści, protestanci i niewierzący, rolnicy, naukowcy, rzemieślnicy, przedsiębiorcy, studenci i robotnicy, heteroseksualni i homoseksualni, rowerzyści, wegetarianie, ekolodzy. Ci w futrach, ci w płaszczach i ci w dresach. Mieszkający na wsi, w miastach i miasteczkach. Polacy, Niemcy, Białorusini, Tatarzy, Żydzi, Ślązacy, Kaszubi, Czesi i Ukraińcy. Każdy ma swą barwę. I to jest naród” – wymieniał Kijowski, zbierając za to owacje tłumu.

„Gdyby Polska działała, jak państwo prawa, nie stanęlibyśmy tu obok siebie” – powiedziała liderka lewicy, Barbara Nowacka. Jak zauważyła, choć zgromadzonych na demonstracji różnią poglądy, chcą toczyć ze sobą spór w ramach porządku prawnego. „Dzisiejsza władza łamie porządek konstytucyjny. Nie ma na to zgody” – zaznaczyła.

Szef Nowoczesnej Ryszard Petru podkreślał, że nie ma zgody na kompromis z rządem bez publikacji orzeczenia TK. „Publikujcie wyrok. Zastosujcie się do tego, co powiedział Trybunał Konstytucyjny” – apelował do rządu.

Manifestacja zakończyła się około 14.15 przed Pałacem Prezydenckim. Uczestnicy wspólnie na koniec odśpiewali hymn narodowy.

Mniejsze protesty odbyły się w innych miastach. W Poznaniu około cztery tysiące osób zgromadziły się na Placu Wolności. Demonstranci oprócz flag narodowych i Unii Europejskiej trzymali transparenty z hasłami: „Ręce precz od konstytucji”, „Demokracja, konstytucja, a nie PIS-u rewolucja”, „Polska w Europie”. Organizatorzy m.in. domagali się od rządu publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Do manifestantów przemawiał m.in. prezydent miasta Jacek Jaśkowiak. „Zbliża się rocznica 1050-lecia Chrztu Polski i to wtedy określiliśmy się, że chcemy być tą częścią Europy i nie damy się z tej Europy wypchnąć. Władza to nie tylko parlament i rząd. To także prezydenci, burmistrzowie, wójtowie. I my równieeż coraz bardziej włączamy się w akcje KOD-u. Dziękuję Komitetowi Obrony Demokracji za to, co dla demokracji państwo robią” – powiedział.

W Lublinie na położonym w centrum miasta Placu Litewskim w manifestacji KOD uczestniczyło kilkaset osób. Trzymali flagi narodowe i transparenty z napisami: „Żądamy publikacji wyroku TK”, „Beata, publikuj!”. Skandowali: „Obronimy demokrację!”, „Konstytucja, nasza sprawa!”, „Państwo prawa, a nie Jarosława!”, „Nasza racja – demokracja!”, śpiewali: „Działaj narodzie, cała nadzieja jest w KOD-dzie”.

„Jest nas z dnia na dzień więcej. Nawet ludzie, którzy nas na początku nie popierali, zaczynają coraz szerzej otwierać oczy, bo niekonstytucyjne działania rządu dotykają wszystkich” – powiedział miejscowy działacz KOD Bartosz Sierpniowski.

Lubelski wiec KOD-du próbowała zakłócić grupka osób, które krzyczały w stronę manifestantów m.in. „Szkodniki!”, „Targowica!”.

Kilkaset osób wzięło udział w proteście KOD we Wrocławiu. Michał Korczak, jeden z organizatorów wrocławskiej manifestacji, podkreślił, że w stolicy Dolnego Śląska zawsze broniono demokracji. „Tak było w 1968 r. i w 1980 r., i tak jest teraz, kiedy PiS niszczy Trybunał Konstytucyjny” – mówił.

Blisko 400 osób wzięło udział w marszu zorganizowanym przez KOD w Zielonej Górze. Pochód przeszedł z placu Bohaterów pod zielonogórski ratusz.

Demonstrowano też w Bielsku-Białej. Około 300 zwolenników KOD skandowało m.in. „Ręce precz od Trybunału” i „Nie jesteśmy tłumem – my, obywatele”. Manifestację próbowali zakłócić narodowcy; zostali wylegitymowani przez policję.

W sobotniej manifestacji zorganizowanej przez Nowoczesną nie wzięli udziału działacze partii Razem, którzy od czterech dni protestują przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów domagając się publikacji wyroku TK. (PAP)

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*