Tusk: rocznica powołania rządu Mazowieckiego ważna dla Polaków

Tusk: rocznica powołania rządu Mazowieckiego ważna dla Polaków

Rocznica powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego to dzień ważny dla Polaków, niezależnie od poglądów – podkreślił w piątek premier Donald Tusk. Jak dodał, Mazowiecki był wybitnym szefem rządu i „dzisiaj już nikt nie ma co do tego wątpliwości”.

„Rocznica powołania pierwszego niekomunistycznego rządu III RP to dzień ważny dla wszystkich Polaków, niezależnie od tego, jakie poglądy polityczne wyznajemy i jakie role publiczne odgrywaliśmy w 1989 roku” – podkreślił Tusk na specjalnej uroczystości w kancelarii premiera z okazji 25-lecia powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego.

Jak mówił, do końca życia zapamięta obraz Mazowieckiego ze znakiem victorii oraz kiedy zasłabł podczas swojego expose w Sejmie. „I zamienił to w kapitalną metaforę, która wyjaśniła wszystkim Polakom, jak trudny jest moment startu, ale i jak wielkie nadzieje wiążą się z tym historycznym momentem, jakim było wówczas wystąpienie Tadeusza Mazowieckiego” – powiedział.

„Zawsze będę pamiętał jego dyskretny uśmiech ze Stoczni Gdańskiej. Moja mama powiedziała wtedy w domu: +tam chyba wszystko będzie w najlepszym porządku i jakoś przestałam się bać, jak zobaczyłam w telewizji, że tam jest pan Mazowiecki+” – wspominał Tusk.

Jedna z sal w kancelarii premiera będzie nosić imię Mazowieckiego. Jak wyjaśnił Tusk, jest to sala, w której pierwsze rządy III RP odbywały swoje posiedzenia. Jest tam popiersie Mazowieckiego.

Do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przybyli synowie Mazowieckiego a także byli szefowie rządów: Jan Krzysztof Bielecki, Waldemar Pawlak, Hanna Suchocka, Józef Oleksy, Jerzy Buzek, Leszek Miller, Kazimierz Marcinkiewicz.

W piątek mija 25 lat od powołania przez Sejm rządu Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego niekomunistycznego prezesa Rady Ministrów od czasu zakończenia II wojny światowej. (PAP)

 

Na zdjęciu: Tadeusz Mazowiecki fot.Leszek Szymański/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*