Tusk: Polska i Kanada mają identyczne poglądy w sprawie Ukrainy

Tusk: Polska i Kanada mają identyczne poglądy w sprawie Ukrainy

Polska i Kanada mają identyczne poglądy na sytuację w regionie i na Ukrainie – powiedział premier Donald Tusk po środowym spotkaniu z szefem kanadyjskiego rządu Stephenem Harperem w Warszawie. 

Premier RP Donald Tusk (z prawej) i premier Kanady Stephen Harper  fot.Rafał Guz/PAP/EPA

Premier RP Donald Tusk (z prawej) i premier Kanady Stephen Harper fot.Rafał Guz/PAP/EPA

 

„W świecie zachodnim nie znajduję drugiego partnera, który by tak dobrze rozumiał problemy ukraińskie i był tak wrażliwy na sytuację Ukrainy, jak premier Kanady. Dla Polski kwestia ukraińska to kwestia fundamentalna dla naszego bezpieczeństwa. Mamy identyczne poglądy na sytuację w regionie i sytuację na Ukrainie, to dobry znak dla całej wspólnoty międzynarodowej” – podkreślił Tusk w środę na wspólnej z Harperem konferencji prasowej.

Jak zadeklarował, celem polskiej i kanadyjskiej polityki jest rozwiązanie kryzysu ukraińskiego z zachowaniem pełnej suwerenności, integralności i demokracji na Ukrainie.

Tusk podziękował za wsparcie, jakiego Kanada udziela Polsce, jeśli chodzi o nasze poczucie bezpieczeństwa. „Obecność kanadyjskich żołnierzy w Polsce to dobra odpowiedź na ryzyka i wyzwania obecnego czasu. Polska i Kanada to państwa, które podzielają w 100 procentach swoje opinie i przekonania, jeśli chodzi o sytuację na Ukrainie i w regionie” – zaznaczył premier.

Jak ocenił, kanadyjski wkład w politykę bezpieczeństwa, to znak który „czyni świat bezpieczniejszym”.

Szef polskiego rządu poinformował, że z Harperem rozmawiał też o relacjach gospodarczych, wzajemnych inwestycjach oraz współpracy energetycznej. „Zależy nam, żeby wymiana polsko-kanadyjska i inwestycje były na równie wysokim i dobrym poziomie, jak nasze relacje polityczne” – podkreślił premier.

Na 35 mln mieszkańców Kanady ponad 1,2 mln ma ukraińskie korzenie, co oznacza, że w Kanadzie mieszka trzecia co do liczebności na świecie – po Ukrainie i Rosji – grupa osób ukraińskiego pochodzenia. Wizyta premiera Kanady w Warszawie związana jest z obchodami 25-lecia wolności, czyli rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku. (PAP)

 

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*