TNS Polska: zdecydowana większość Polaków lubi świętować Sylwestra

TNS Polska: zdecydowana większość Polaków lubi świętować Sylwestra

Zdecydowana większość Polaków (78 proc.) lubi świętować Sylwestra. Przeciwnego zdania jest niespełna jedna piąta (17 proc.), a tylko 5 proc. nie potrafiło wyrazić opinii, czy lubi świętować noc sylwestrową, czy też nie – wynika z sondażu TNS Polska.

Z badań TNS Polska wynika też, że częściej fanami Sylwestra są osoby młode – do 40 roku życia. Przykładowo nieco ponad połowa (53 proc.) 20-latków bardzo lubi świętować Sylwestra, podczas gdy wśród 50-latków takie osoby stanowią jedną piątą (20 proc.).

Świętować Sylwestra częściej lubią również osoby z wykształceniem wyższym i mieszkańcy największych miast (powyżej 500 tys. mieszkańców).

Z okazji tegorocznego Sylwestra co ósmy Polak (12 proc.) planuje wyjechać poza swe miejsce zamieszkania. Zdecydowana większość pozostaje jednak „na miejscu”. Pięć lat temu (w 2009 roku) na dwa tygodnie przed końcem roku plany wyjazdowe miał co dziesiąty Polak (10 proc. ankietowanych).

Nieco częściej na Sylwestra – jak podaje TNS Polska – wyjeżdżają osoby młode (do 40 roku życia) niż pozostali respondenci, a także osoby z wykształceniem wyższym (24 proc. wobec 12 proc. ogółu), czy mieszkańcy największych miast (21 proc. wobec 12 proc. ogółu).

Najwięcej Polaków, nieco ponad jedna piąta (22 proc.), spędzi Sylwestra w tym roku u siebie w domu z kilkoma najbliższymi osobami, oglądając telewizję. Niewiele mniej (16 proc.) spędzi ten czas posobnie przed telewizorem lub słuchając radia, bez towarzystwa. Z kolei 17 proc. badanych na prawie trzy tygodnie przed Sylwestrem jeszcze nie wiedziało, jak powita Nowy Rok.

Większość ankietowanych mimo wszystko planuje jakoś uczcić tę noc, czy to w grupie znajomych w domu, czy na prywatce, przyjęciu, balu u znajomych, rodziny (14 proc.), nieliczni wybiorą się na bal do lokalu, restauracji (6 proc.).

Choć „Sylwester w domu przed telewizorem” i tym razem cieszy się największą popularnością, to – według badań TNS Polska – wygląda na to, że w tym roku grupa widzów będzie zdecydowanie mniejsza.

Tylko 5 proc. respondentów deklaruje, że nie będzie obchodzić Sylwestra. Od 1997 roku odsetek osób nie świętujących Sylwestra jest niemal taki sam (waha się od 3 proc. do 5 proc.).

Sondaż TNS Polska został przeprowadzony w dniach 5-10 grudnia tego roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat. (PAP)

fot.Radu Vioreanu/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polska
Tags: Polacy, sylwester, TNS

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*