TNS Polska: PiS – 34 proc., PO – 15, Nowoczesna – 11, Kukiz`15 – 9

fot. Tomasz Gzell/EPA

fot. Tomasz Gzell/EPA

Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w październiku, PiS uzyskałoby w nich 34 proc. poparcia – wynika z sondażu TNS Polska. Kolejne miejsca zajęłyby: PO z 15 proc. głosów; Nowoczesna z 11 proc. i Ruch Kukiz`15 – z 9 proc. Pozostałe ugrupowania nie przekroczyłyby progu wyborczego.

TNS Polska zbadał preferencje tych spośród badanych, którzy zadeklarowali, że wezmą udział w wyborach.

W porównaniu z sondażem z września poparcie dla PiS zmniejszyło się o 2 punkty proc. Także PO uzyskała poparcie mniejsze o 2 punkty proc. Notowania Nowoczesnej i Kukiz’15 nie zmieniły się w stosunku do badania z poprzedniego miesiąca.

Pozostałe ugrupowania brane pod uwagę w sondażu nie przekroczyłyby progu wyborczego. PSL, SLD, KORWiN i partia Razem uzyskały po 3 proc. poparcia. W przypadku PSL i SLD oznacza to, że notowania nie zmieniły się od września, poparcie dla KORWiN zwiększyło się o 1 punkt proc., a partia Razem uzyskała o 2 punkty proc. więcej niż we wrześniu. Twój Ruch nie uzyskał w sondażu poparcia (we wrześniu miał poparcie 1 proc.).

Natomiast 19 proc. badanych nie umiało określić swoich preferencji (o 2 punkty proc. więcej niż w poprzednim sondażu).

W październikowym badaniu udział w wyborach „zdecydowanie” zadeklarowało 21 proc. badanych. „Raczej” do urn wybrałoby się 40 proc. badanych. W wyborach „raczej” nie planowało udziału 14 proc., a „zdecydowanie” nie wzięłoby udziału – 17 proc. respondentów. 8 proc. było niezdecydowanych.

TNS Polska przeprowadził sondaż w dniach 7-12 października na reprezentatywnej grupie 1013 mieszkańców Polski w wieku 18 lat i więcej. Preferencje partyjne badane były w grupie liczącej 628 osób, które zadeklarowały udział w wyborach. (PAP)

Categories: Polska

Comments

  1. Telewizja Radom
    Telewizja Radom 19 października, 2016, 17:14

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*