Szydło: Polska dołącza do państw donatorów na rzecz Syrii

Beata Szydło fot.Matt Dunham/Pool/EPA

Beata Szydło fot.Matt Dunham/Pool/EPA

Polska dołącza do darczyńców przeznaczających środki finansowe na pomoc humanitarną dla Syrii – zadeklarowała w czwartek w Londynie premier Beata Szydło. Oceniła, że decyzje, które zapadły podczas międzynarodowej konferencji, to krok w dobrym kierunku.

Polski rząd wpłaci 3 mln euro do międzynarodowego funduszu na rzecz wsparcia ogarniętej wojną domową Syrii i regionu, oprócz zadeklarowanych wcześniej 1,5 miliona euro, które są regularnie wpłacane za pośrednictwem ONZ, Unii Europejskiej i w ramach współpracy bilateralnej.

„3 mln euro to jest kwota, którą będziemy przeznaczać na pomoc Syrii w ramach funduszu, który będzie utworzony w związku z konferencją w Londynie. Natomiast 1,5 mln euro to pieniądze, które będą zagospodarowane na pomoc uchodźcom w państwach ościennych. Nie będzie to tylko pomoc finansowa, ale również rzeczowa” – powiedział PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Premier Szydło w czwartek w Londynie wzięła udział w konferencji „Wspierając Syrię i region”, podczas której przedstawiciele ponad 70 państw i organizacji międzynarodowych dyskutowali o możliwie najskuteczniejszej odpowiedzi na wyzwania stawiane przez kryzys humanitarny w Syrii i państwach sąsiednich.

Polska premier na briefingu w Londynie podkreśliła, że jej ostatnie wizyty, a także ta obecna, mają wspólny mianownik – bezpieczeństwo. Jak dodała, czwartkowa rozmowa przywódców dotyczyła bezpieczeństwa mieszkańców Europy, także polskich obywateli.

Szydło zaznaczyła, że londyńska konferencja jest dyktowana przede wszystkim chęcią pomocy humanitarnej dla Syrii. Podkreśliła, że Polska dołącza do państw donatorów, które przeznaczają środki finansowe na pomoc humanitarną dla tego kraju. „Chcemy w ten sposób pomagać Syryjczykom, żeby prowadziło to także do rozwiązania tego wielkiego problemu, który narodził się tam, na miejscu, żeby Syryjczycy mogli myśleć o bezpiecznym powrocie do swojego domu” – podkreśliła.

„Cieszę się, że propozycje, które mój rząd składał, żebyśmy rozwiązywali problem poza granicami zewnętrznymi UE i aby wzmacniać granicę zewnętrzną, aby nieść pomoc humanitarną, (…) że w tej chwili te propozycje znajdują coraz większe zainteresowanie i zrozumienie również w innych krajach europejskich” – wskazała Szydło.

Dodała, że decyzje, które zapadły w czwartek w Londynie, to krok w dobrym kierunku, ale – jak zaznaczyła – trzeba wykonać kolejne. „Będziemy na pewno bardzo aktywnie uczestniczyć we wszystkich działaniach, które mają zapewnić bezpieczeństwo, wzmocnić granicę zewnętrzną i nieść pomoc humanitarną” – zapowiedziała szefowa rządu.

Polska premier spotkała się przy okazji londyńskiej konferencji z premierem Holandii, przewodniczącej obecnie UE, Markiem Rutte.

Na temat londyńskiej konferencji premier Szydło rozmawiała z dziennikarzami na pokładzie samolotu wracającego do Polski. „Oczywiście kwota, którą możemy w tej chwili wyasygnować, w porównaniu na przykład z Niemcami czy Wielką Brytanią, jest niższa. Ale to początek drogi i wpisanie się w to, że trzeba szukać rozwiązań, żeby tam na miejscu, w Syrii pomagać rozwiązać konflikt. Pomoc humanitarna jest w tej chwili niezwykle istotna” – powiedziała.

„Mogę odnieść wrażenie, że niektórzy przywódcy europejscy mają przekonanie, że w ciągu dwóch tygodni uda się znaleźć rozwiązanie w sprawie migrantów. Moim zdaniem się nie uda. Ale jeżeli zbliżymy się chociaż o jeden krok, żeby wypracować wspólne stanowisko, to będzie to dobry ruch. Warto, żebyśmy się skoncentrowali, żeby to, co podjęliśmy w listopadzie, czyli współpraca z Turcją mogła być realnie realizowana” – dodała. (PAP)

Z Londynu Tomasz Grodecki (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polska
Tags: polska, Syria, Szydło

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*