Sprawa b. szefa CBA Kamińskiego przekazana do sądu II instancji

Mariusz Kamiński fot.Paweł Kula/EPA

Mariusz Kamiński fot.Paweł Kula/EPA

Warszawski sąd rejonowy przekazał sądowi okręgowemu sprawę b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego, skazanego na trzy lata więzienia i ułaskawionego przez prezydenta Andrzeja Dudę. To sąd II instancji ma podjąć decyzję, co dalej ze sprawą.

Kamiński został w marcu nieprawomocnie skazany na 3 lata więzienia i 10-letni zakaz zajmowania stanowisk, m.in. za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA przy „aferze gruntowej”. Razem z nim skazani na niższe kary zostali b. funkcjonariusze CBA – Maciej Wąsik, Grzegorz Postek i Krzysztof Brendel. Wszyscy wnieśli apelację od wyroku. 17 listopada okazało się, że prezydent Andrzej Duda wszystkich ułaskawił.

Rzeczniczka warszawskiego sądu okręgowego sędzia Ewa Leszczyńska-Furtak poinformowała we wtorek, że Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście zarządził tego dnia przekazanie do II instancji wszystkich apelacji złożonych w sprawie – zarówno na korzyść oskarżonych, jak i na niekorzyść – „celem podjęcia merytorycznej decyzji”. Jednocześnie sąd rejonowy wstrzymał wykonywanie działań związanych z ułaskawieniem, które wpłynęło z Kancelarii Prezydenta, do czasu, gdy akta sprawy wrócą do SR z sądu okręgowego.

Podkreśliła, że w tej sprawie decyzje merytoryczne „będą należały tylko i wyłącznie do sądu okręgowego, otwierając mu jednocześnie drogę do ewentualnego zwrócenia się z pytaniem prawnym do Sądu Najwyższego o wykładnię tego konkretnego zjawiska prawnego, które wymaga wykładni zasadniczej”.

Dodała, że w związku z prezydenckim ułaskawieniem „kwestia jest precedensowa, bardzo ważna, otwiera też pewną praktykę na przyszłość, dlatego wymaga jednoznacznego wyjaśnienia”.

„W tej sprawie niewątpliwie mamy do czynienia z dosyć precedensowym w praktyce i tak naprawdę spornym w nauce prawa stanowiskiem prezydenta. W związku z powyższym nie jest to ten etap, kiedy sąd rejonowy może się wypowiadać w zakresie dopuszczalności rozpoznania apelacji na korzyść” – tłumaczyła Leszczyńska-Furtak decyzję sądu rejonowego o przekazaniu sprawy sądowi okręgowemu.

Pytana przez PAP poinformowała, że w imieniu Kamińskiego apelacje złożyło dwóch obrońców. „Obydwie te apelacje są przyjęte” – dodała. Powiedziała też, że sąd okręgowy zajmie się sprawą bez zbędnej zwłoki, „stosunkowo szybko, ale rozważnie”.

Rzeczniczka zaznaczyła, że w sprawie obecnego ministra – koordynatora ds. służb specjalnych prawo łaski zostało zastosowane i zadziała.

„Jeżeli chodzi o ułaskawienie, to nikt absolutnie i nigdy nie kwestionował prawa pana prezydenta do stosowania prawa łaski. To prawo oczywiście zostało zastosowane i ono zadziała” – zapewniła. Dodała, że „jest tylko sporna kwestia dopuszczalności stosowania tego prawa na określonym etapie postępowania”.

„Na pewno żaden z oskarżonych objętych aktem łaski nie odbędzie kary w tej sprawie. To wiemy już teraz” – powiedziała rzeczniczka.

Kamiński, Wąsik, Postek i Brendel sami zwrócili się do Andrzeja Dudy o ułaskawienie, a prezydent podjął decyzję m.in. po lekturze jawnej części uzasadnienia wyroku w ich sprawie oraz argumentów z apelacji, jakie skierowali do sądu odwoławczego. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*