Śledztwo ws. dokumentacji medycznej ofiar katastrofy smoleńskiej

Śledztwo ws. dokumentacji medycznej ofiar katastrofy smoleńskiej

Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi śledztwo ws. nieprawidłowości w dokumentacji medycznej ofiar katastrofy smoleńskiej; pierwszych decyzji w sprawie można spodziewać się najwcześniej w sierpniu – poinformował PAP rzecznik tej prokuratury Przemysław Nowak.

Wrak Tupoleva Tu-154 w lesie pod Smoleńskiem fot.Sergei Chirikov/EPA

Wrak Tupoleva Tu-154 w lesie pod Smoleńskiem fot.Sergei Chirikov/EPA

„Postępowanie zostało wszczęte na podstawie materiałów wyłączonych przez Wojskową Prokuraturę Okręgową w Warszawie z głównego śledztwa dotyczącego katastrofy smoleńskiej. Chodzi m.in. o poświadczenie nieprawdy w dokumentacji medycznej z sekcji zwłok” – powiedział w środę prok. Nowak. Jak zaznaczył, chodzi o „nieujawnienie w tej dokumentacji obrażeń, które były, oraz ujawnienie takich, których w rzeczywistości nie było”.

O szczegółach wyłączenia powiedział PAP kpt. Marcin Maksjan z Naczelnej Prokuratury Wojskowej. „Postanowienie o wyłączeniu zapadło pod koniec maja. Chodzi o podejrzenie popełnienia przestępstw polegających na poświadczeniu nieprawdy w dokumentach przez biegłych z zakresu medycyny sądowej w Moskwie w kwietniu i maju 2010 r. oraz znieważeniu zwłok ustalonych ofiar katastrofy Tu-154M w kwietniu 2010 r. przez osoby uczestniczące w sekcjach zwłok i zabezpieczeniu zwłok po sekcjach” – powiedział Maksjan.

Dodał, że decyzja o wyłączeniu materiałów w tej sprawie była wynikiem m.in. analiz dokumentów, które wpłynęły do polskich prokuratorów wojskowych z Rosji oraz wniosków z przeprowadzonych przez prokuraturę wojskową ekshumacji niektórych z ofiar katastrofy.

Prok. Nowak powiedział z kolei, że wojskowa prokuratura przekazała w wyłączonych materiałach m.in. kopie dokumentacji medycznej i zdjęcia. Dodał, że po wstępnym przeanalizowaniu tych materiałów prokurator uznał, że jest podstawa do wszczęcia śledztwa. Postępowanie wszczęto na początku lipca, ale – jak zaznaczył rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej – na razie trwa analiza i dalszych decyzji w sprawie nie podjęto; można ich się spodziewać najwcześniej w sierpniu.

O sprawie napisał w środę „Nasz Dziennik”. Według gazety śledztwo jest prowadzone w sprawie wystawienia przez funkcjonariusza publicznego dokumentu, w którym poświadcza on nieprawdę co do okoliczności mających znaczenie prawne. W polskim Kodeksie karnym grozi za to do pięciu lat więzienia.

Jesienią 2012 r. prowadząca śledztwo smoleńskie WPO z powodu wątpliwości dotyczących określenia tożsamości niektórych ciał ofiar katastrofy z urzędu przeprowadziła sześć ekshumacji. Badania wykazały złożenie tych ciał w niewłaściwych grobach. Jak informowano, przyczyną błędnej identyfikacji było m.in. nietrafne rozpoznanie ciał przez członków rodzin. W jednym przypadku – jak podawała wtedy prokuratura wojskowa – „pomimo prawidłowej identyfikacji przeprowadzonej przez rodzinę, ciała zostały błędnie oznaczone przez stronę rosyjską w toku ich czynności w moskiewskim instytucie medycyny sądowej”.

Wcześniej – w 2011 i 2012 r. – prokuratura dokonała już ekshumacji trzech innych ofiar – wówczas jednak ich powodem nie były wątpliwości związane z ich tożsamością. Wskazywano jednak, że w rosyjskich opiniach z sekcji zwłok były błędy. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*