Sejm. W czwartek głosowanie ws. komisji śledczej ds. „afery podsłuchowej”

fot.Radek Pietruszka/EPA

fot.Radek Pietruszka/EPA

Posłowie wysłuchali w środę informacji prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta nt. ujawnienia akt ze śledztwa ws. tzw. afery podsłuchowej. W czwartek Sejm zdectduje, czy wprowadzić do porządku obrad wniosek klubu PiS o powołanie komisji śledczej w tej sprawie.

Posłowie omawiają m.in.: projekt nowelizacji ustawy o usługach turystycznych, który na marszałka województwa nakłada obowiązek zorganizowania powrotu do kraju turystów, jeśli organizator wycieczki stanie się niewypłacalny.

W czwartek późnym wieczorem ma się odbyć głosowanie, czy wprowadzić do porządku dziennego wniosek klubu PiS o powołanie komisji śledczej do spraw tzw. afery podsłuchowej. O powołanie komisji śledczej i zajęcie się tą sprawą przez Sejm w tym tygodniu apelował we wtorek szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

Pierwotnie planowano, że głosowanie w tej sprawie odbędzie się w środę. Po wtorkowym posiedzeniu Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów głosowania przeniesiono na piątek; ostatecznie – odbędzie się w czwartek.

W czwartek Sejm rozstrzygnie też, czy do porządku dziennego wprowadzić informację na temat nadzoru Ministra Skarbu Państwa nad spółką Skarbu Państwa Eurolot S.A. oraz sytuacji spółki Eurolot S.A. oraz informację w sprawie realizacji Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa na forum Rady Europejskiej i Rady Unii Europejskiej.

W kolejnych dniach posłowie będą dyskutować także o projekcie ustawy o metodzie zapłodnienia in vitro. Sejm rozpatrzy również projekt zmian Kodeksu postępowania cywilnego, który ma doprowadzić do szerszego wykorzystywania mediacji i arbitrażu, zwłaszcza w biznesie.

Posłowie zajmą się też rządowym projektem nowelizacji o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Polski. Od 2016 r. cudzoziemiec, ubiegający się o udzielenie ochrony międzynarodowej, a także ten, który otrzyma negatywną decyzję, będzie miał prawo do bezpłatnej pomocy prawnej. Omówiony będzie również poselski projekt ustawy o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym.

Sejm zapozna się także z informacją bieżącą w sprawie „opresyjnej ingerencji organów państwa we władzę rodzicielską”, o którą wnioskował klub ZP.

W piątek przewidziany jest dwugodzinny blok głosowań. Po nim przedstawione ma być rządowe sprawozdanie dotyczące przestrzegania praw pacjenta w Polsce w 2013 roku oraz sprawozdanie z realizacji programu ograniczania zdrowotnych następstw palenia tytoniu w Polsce w 2013 roku. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*