Sejm. Komisja za kandydaturami na stanowiska konsulów w Nowym Jorku i Mediolanie

fot.Life of Pix/Pexels

fot.Life of Pix/Pexels

Sejmowa komisja łączności z Polakami za granicą we wtorek pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Macieja Golubiewskiego na stanowisko konsula generalnego w Nowym Jorku oraz Adrianny Siennickiej na stanowisko konsula generalnego w Mediolanie. „Za” byli wszyscy członkowie komisji.

Przedstawiając kandydaturę Macieja Golubiewskiego na stanowisko konsula w Nowym Jorku wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak zaznaczył, że Golubiewski przez wiele lat pracował w USA m.in. jako wykładowca w Johns Hopkins University w Baltimore, był też naukowo związany z Center for European Policy Analysis w Waszyngtonie oraz współpracował z organizacjami pozarządowymi, w tym think-tankami.

Ponadto Golubiewski pracował m.in. w Komisji Europejskiej oraz Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych. Jak podkreślił Dziedziczak, Golubiewski zajmował się także przez dwa lata polityczną koordynacją działań UE wobec wojny domowej w Syrii.

Dziedziczak w imieniu MSZ przedstawił i zarekomendował również kandydaturę Adrianny Siennickiej na stanowisko konsula generalnego w Mediolanie. Jak poinformował, Siennicka od wielu lat jest wykładowcą w Katedrze Italianistyki UW, a w przeszłości pracowała m.in. jako tłumacz w ambasadzie włoskiej w Warszawie.

„Oboje nasi kandydaci doskonale znają kraj, w którym będą pracować, jeśli państwo się pozytywnie wypowiedzą” – rekomendował Dziedziczak.

„Oboje są znakomicie wykształceni, kończyli znakomite uczelnie, mają duże doświadczenie organizacyjne” – dodał.

Komisja łączności z Polakami za granicą jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała zarówno kandydaturę Golubiewskiego na stanowisko konsula w Nowym Jorku, jak i Siennickiej na stanowisko konsula w Mediolanie.

Konsula generalnego powołuje minister spraw zagranicznych po zasięgnięciu opinii sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą. (PAP)

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*