Schetyna na spotkaniu ministrów V4, państw nordyckich i bałtyckich

Schetyna na spotkaniu ministrów V4, państw nordyckich i bałtyckich

Szef MSZ Grzegorz Schetyna jedzie w czwartek na Słowację na spotkanie ministrów SZ Grupy Wyszehradzkiej z szefami dyplomacji państw nordyckich i bałtyckich. Będzie w nim uczestniczył szef dyplomacji Ukrainy; sytuacja w tym kraju będzie jednym z tematów rozmów.

Spotkanie ministrów SZ w miejscowości Strbske Pleso potrwa do piątku.

„Ten format rozmów został zapoczątkowany przez Polskę. To trzecie spotkanie w tej formule. Wydaje się nam, że to bardzo dobra płaszczyzna współpracy, omówienia sytuacji w regionie. Kraje naszego regionu mają podobne spojrzenie na to, co dzieje się w Europie Wschodniej, mają podobne interesy, są zainteresowane współpracą energetyczną. Mamy silne powiązania gospodarcze i transportowe” – podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

„Warto wzmacniać kontakty na tym szczeblu” – uznał.

Dyskusja będzie głównie poświęcona kryzysowi na Ukrainie, polityce wobec Rosji, współpracy energetycznej. W piątek rano przewidziano sesję z udziałem ministra spraw zagranicznych Ukrainy Pawła Klimkina.

Grupa Wyszehradzka (V4) jest nieformalną regionalną formą współpracy czterech państw Środkowej Europy – Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Oprócz ministrów z tych krajów w spotkaniu wezmą udział dyplomaci z Danii, Estonii, Finlandii, Islandii, Litwy, Łotwy, Norwegii, Szwecji. (PAP)

fot.TobiasHase/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*