Schetyna: czasami warto odmówić nawet najbliższemu sojusznikowi

Schetyna: czasami warto odmówić nawet najbliższemu sojusznikowi

„Czasami trzeba powiedzieć nie, nawet najbliższemu sojusznikowi warto odmówić” – powiedział minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, komentując opublikowanie raportu ws. tajnych ośrodków CIA i stosowanych tam tortur, a także współpracę Polski z CIA.

„Raport ma ponad 6 tys. stron; to, co dostało się do opinii publicznej, to zaledwie streszczenie. To wszystko, co się tam znajduje, bulwersuje. USA to nasz strategiczny sojusznik. I oczywiście nie czujemy satysfakcji z publikacji tego raportu, z rzeczy, które tam się znalazły, ale sojusze pozostają sojuszami i tutaj nic się nie zmieni. Ale konsekwencje publikacji tego raportu będą. Są dziś i będą jutro” – mówił w czwartek minister spraw zagranicznych w Polsat News.

„Wyciągamy wnioski z tych zachowań. (…) Konsekwencje takiej otwartej współpracy z CIA, z Amerykanami, dzisiaj za nie płacimy, bo Polska, choć niewymieniona z nazwy, jest bardzo dokładnie w tym raporcie wskazana i płaci za to polityczną cenę. Nie są wymienione wszystkie kraje, które w tamtym okresie współpracowały z CIA, tylko kilka z nich, a Polska – w najbardziej drastyczny sposób. Trzeba wiedzieć, że czasami trzeba powiedzieć nie, nawet najbliższemu sojusznikowi warto odmówić” – powiedział Schetyna.

Senat USA opublikował we wtorek streszczenie raportu, w którym ocenia, że program przesłuchań, jaki CIA prowadziła w walce z terroryzmem, był nie tylko niezwykle brutalny, ale też nieskuteczny, a torturowanie wykraczało daleko poza granice prawa.

W ujawnionym 525-stronicowym dokumencie, streszczającym liczący ponad 6 tys. stron raport, nie padają nazwy państw, które współpracowały z USA i zgodziły się mieć na swym terytorium tajne ośrodki CIA. Nazwy miejsc, w których przetrzymywani byli więźniowie, zakodowano kolorami – „zielone”, „niebieskie” czy „czarne” miejsce zatrzymań. Utajnione pozostały też nazwiska agentów, którzy przeprowadzali brutalne przesłuchania. Jak powiedział PAP ekspert Human Rights Watch John Sifton, znajdujące się w Polsce tajne więzienie CIA zostało oznaczone w raporcie Senatu o torturach CIA jako „miejsce niebieskie”. (PAP)

Na zdjęciu: Grzegorz Schetyna fot.Nicolas Bouvy/EPA

 

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*