Rząd m.in. o założeniach polskiej polityki zagranicznej na 2015 r.

Rząd m.in. o założeniach polskiej polityki zagranicznej na 2015 r.

Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu zajmie się m.in. założeniami polskiej polityki zagranicznej na 2015 rok, które przedstawi szef MSZ. Ministrowie mają ponadto przyjąć stanowisko wobec projektu, który ma położyć kres nadużywaniu tzw. adopcji ze wskazaniem.

Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski w poniedziałek w rozmowie PAP zaznaczył, że dokument o założeniach polskiej polityki zagranicznej jest zastrzeżony i nie jest podawany do wiadomości publicznej.

Inny, otwarty charakter ma coroczna informacja ministra nt. kierunków polityki zagranicznej przedstawiana w Sejmie.

Szef MSZ Grzegorz Schetyna w przedstawionej w listopadzie ubiegłego roku w Sejmie informacji na lata 2014-2015 podkreślił, że główne cele polskiej polityki zagranicznej nie zmieniają się – jest to dążenie do zakorzenienia Polski w instytucjach europejskich i transatlantyckich.

Polska – mówił wtedy Schetyna – jest bezpieczna dzięki członkostwu w NATO i modernizacji sił zbrojnych i „będzie nadal wzmacniać pozycję w silnym NATO i w silnej Unii Europejskiej”. Jak dodał, Polsce zależy też na pogłębieniu współpracy obronnej z USA.

Schetyna zapowiadał wówczas, że w 2015 roku Polska chce zwiększyć środki na pomoc dla Ukrainy. Odnosząc się do Rosji szef MSZ mówił, że Polska z niepokojem obserwuje oddalanie się tego kraju od Europy. Zapowiedział też, że polska dyplomacja będzie „podtrzymywać kanały komunikacji z Rosją”, ale jednocześnie polska aktywność będzie wpisywać się w szerszą strategię Unii Europejskiej.

Ponadto na wtorkowym posiedzeniu rząd zaopiniować ma projekt grupy posłów PSL z czerwca 2014, który zakłada poszerzenie grona mikroproducentów energii i ułatwienie im działania. Większość z proponowanych przez autorów rozwiązań została już jednak zapisana w innych regulacjach.

W projekcie chodzi przede wszystkim o to, by wytwarzanie i sprzedaż energii elektrycznej z mikroinstalacji OZE – tzw. działalność prosumencka – nie stanowiła działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Do Sejmu trafił już rządowy projekt ustawy o OZE z takim zapisem; ustawa jest przyjęta przez Sejm, obecnie zajmuje się nią Senat.

Ministrowie przyjąć mają także stanowisko wobec komisyjnego projektu nowelizacji ustawy o Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym oraz ustawy – Kodeks postępowania cywilnego. Projekt ma położyć kres nadużywaniu tzw. adopcji ze wskazaniem; chodzi o przypadki, kiedy matka sama wskazuje rodziców adopcyjnych dla swojego dziecka, a sam proces odbywa się bez udziału ośrodka adopcyjnego.

Projekt został przygotowany przez sejmową komisję polityki społecznej i rodziny. Sejm rozpoczął prace nad nim na początku czerwca ub. roku i po pierwszym czytaniu został on skierowany do prac w Komisji nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach.

Istotą zmian zaproponowanych przez posłów są zapisy prawne mówiące, że rodzice będą mogli przekazać opiekę nad dzieckiem z pominięciem ośrodka adopcyjnego wyłącznie swoim krewnym lub powinowatym; procedura taka będzie musiała przebiegać przed sądem opiekuńczym. W każdym innym przypadku – gdy zamiarem rodziców będzie przekazanie dziecka komuś spoza rodziny – proces będzie musiał odbywać się za pośrednictwem ośrodka adopcyjnego.

Rząd zajmie się ponadto projektem zmiany rozporządzenia, który zakłada poszerzenie o ponad 43 ha granic Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (TSSE). Według szacunków na nowych terenach powstanie ponad 1,6 tys. etatów, a nakłady inwestycyjne wyniosą 456 mln zł. Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro-Park Wisłosan powstała w 1997 r. W ubiegłym roku wydano w strefie 39 zezwoleń, nakłady inwestycyjne wyniosły ponad 1,8 mld zł, a deklarowane nowe miejsca pracy to prawie 900 etatów. Od początku istnienia TSSE nakłady inwestycyjne wyniosły ponad 7,7 mld zł. Dzięki strefie powstało do tej pory ponad 26 tys. nowych miejsc pracy.

Na wniosek resortu gospodarki rząd ma także zająć się aktualizacją Koncepcji Programowej udziału Polski w Wystawie Światowej Expo 2015 w Mediolanie. Expo 2015 rozpocznie się 1 maja i potrwa do końca października. Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) Bożena Lublińska-Kasprzak powiedziała PAP, że Koncepcja Programowa cały czas się rozwija, a w trakcie przygotowań do wystawy dopisywane są nowe punkty.

„Na bieżąco realizowany jest program promocji gospodarczej. Zakończyliśmy misję na Targach Maszyn Rolniczych w Bolonii, przygotowujemy uczestnictwo firm na Targach Produktów Spożywczych TUTTO FOOD w Mediolanie” – przekazała prezes PARP. Lublińska-Kasprzak zapytana o budowę polskiego pawilonu na Expo zapewniła, że przebiega ona zgodnie z terminami, a „obecnie trwają prace przy konstrukcjach stalowych”.

Expo 2015 w Mediolanie odbywa się pod hasłem „Wyżywienie planety, energia dla życia”. Poświęcone jest przede wszystkim odżywianiu się i przemysłowi spożywczemu. Jak informują organizatorzy, stolica Lombardii na sześć miesięcy stanie się miejscem, gdzie będzie można poznać technologie produkcji zdrowej, bezpiecznej żywności z jednoczesnym poszanowaniem Ziemi i jej mieszkańców. Towarzyszące Expo debaty mają dotyczyć m.in. zrównoważonego rozwoju. Oprócz wystaw zaplanowano wiele imprez towarzyszących. Goście będą mieli np. okazję poznania tradycji kulinarnych i potraw państw-wystawców.

Polski pawilon w Mediolanie ma przedstawiać jabłkowy sad, otoczony lustrami oraz konstrukcją nawiązującą do ekologicznych skrzynek na owoce. Jego projektantami są warszawscy architekci z pracowni 2PM. W czerwcu 2014 r. wygrali oni konkurs Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Ich praca nawiązuje do jabłek – Polska jest największym eksporterem tych owoców w świecie. (PAP)

Na zdjęciu: Ewa Kopacz fot.Radek Pietruszka/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*