Rosyjski samolot obserwacyjny w tym tygodniu nad Polską

Rosyjski samolot obserwacyjny w tym tygodniu nad Polską

Od poniedziałku do piątku loty nad Polską w ramach Traktatu o Otwartych Przestworzach będzie wykonywał rosyjski samolot obserwacyjny An-30B – poinformował rzecznik MON Jacek Sońta. Rosjanom, których samolot będzie stacjonował w Warszawie, będą towarzyszyć polscy wojskowi.

Rosyjski samolot obserwacyjny An-30B fot.Oleg V. Belyakov - AirTeamImages/Wikipedia

Rosyjski samolot obserwacyjny An-30B fot.Oleg V. Belyakov – AirTeamImages/Wikipedia

Jak podkreślił Sońta, cykliczne loty obserwacyjne odbywają się według postanowień międzynarodowego Traktatu o Otwartych Przestworzach, a polscy obserwatorzy wykonali analogiczny lot nad Rosją i Białorusią na przełomie marca i kwietnia. Jak wówczas informowało MON, kolejny lot obserwacyjny nad Rosją i Białorusią jest planowany na czwarty kwartał 2014 r.

Rosyjski zespół inspekcyjny liczy kilkanaście osób. „Samolot obserwacyjny An-30B w czasie przerw w lotach stacjonował będzie na terenie lotniska Okęcie w Warszawie. Będzie to trzeci w tym roku pobyt rosyjskich obserwatorów w Polsce, poprzednie loty obserwacyjne miały miejsce w kwietniu oraz w lipcu” – powiedział w poniedziałek rzecznik MON.

Loty obserwacyjne na mocy Traktatu o Otwartych Przestworzach odbywają się za zgodą państwa obserwowanego i na zasadzie wzajemności. Lot może się odbywać nad całym terytorium kraju, z wyłączeniem stref zakazanych. Długość lotu zależy od terytorium państwa i liczby lotnisk udostępnianych systemowi Otwartych Przestworzy. W Polsce długość trasy to ok. 1400 km. Obserwatorom towarzyszą kontrolerzy państwa obserwowanego.

Po raz pierwszy z ideą otwartych przestworzy wystąpił w 1955 r. prezydent USA Dwight Eisenhower, zwracając się do szefa KPZR Nikity Chruszczowa na konferencji czterech mocarstw w Genewie. ZSRR przyjął propozycję, lecz do podpisania traktatu nie doszło. Rozmowy o systemie wzajemnych inspekcji wznowiono w 1989 r.

Traktat o Otwartych Przestworzach (Open Skies) umożliwiający wzajemną kontrolę potencjału obronnego i działalności wojskowej został podpisany w 1992 r. przez 25 państw w Helsinkach; Polska ratyfikowała go w 1995 r. Obecnie stronami traktatu są 34 państwa.

Loty nad Polską wykonywali od m.in. inspektorzy z Francji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, a nad tymi krajami latali polscy obserwatorzy. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polska

Comments

 1. Misio
  Misio 6 sierpnia, 2014, 00:02

  To tylko pretekst na szpiegowanie

  Reply this comment
 2. Marek
  Marek 6 sierpnia, 2014, 00:06

  Dokladnie!

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*