Referendum nie jest wiążące. Najniższa w historii frekwencja: 7,80 proc.

Referendum nie jest wiążące. Najniższa w historii frekwencja: 7,80 proc.

Niedzielne referendum było jednym z najdroższych sondaży w Europie – ocenił zastępca przewodniczącego PKW Wiesław Kozielewicz. Jak podkreślił, „tak niskiej frekwencji w głosowaniu ogólnokrajowym w Polsce nigdy nie było”.

Frekwencja w niedzielnym referendum wyniosła 7,80 proc., co oznacza, że referendum nie jest wiążące.

„To jest pierwszy przypadek w historii polskich głosowań, gdzie jest tak niska frekwencja. Ustanowiliśmy niechlubny rekord. Tak niskiej frekwencji w głosowaniu ogólnokrajowym w Polsce nigdy nie było” – mówił Kozielewicz na poniedziałkowej konferencji prasowej tuż po tym, jak PKW przedstawiła wyniki referendum. Przypomniał o frekwencji z 1996 roku z głosowania w referendum zarządzonym przez prezydenta Lecha Wałęsę. „Frekwencja wyniosła ponad 34 proc. Wszyscy alarmowali, że frekwencja jest niska, ale że będzie poniżej 10 proc., tego w najczarniejszych snach nikt nie mógł przewidzieć” – dodał Kozielewicz.

„Okazało się, że to były najdroższe wybory w historii Polski. Każdy wyborca, który zgłosił się i zagłosował kosztował państwo polskie ponad 30 złotych. Koszt referendum wyniósł 84 mln złotych, a było ponad 2 mln głosujących” – powiedział wiceprzewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. Jak ocenił, „to był jeden z najdroższych sondaży przeprowadzonych w Europie”. (PAP)

Na zdj. referendum w konsulacie RP w Chicago fot. Artur Partyka

Categories: Polska

Comments

 1. Nick Name
  Nick Name 7 września, 2015, 10:57

  Lepiej, ze wyniki sa nie wiazace. W innym przypadku, o wiele bardziej kosztowna bylaby niekorzystna dla nas Polakow zmiana konstytucji. Musimy zmieniac politykow, ktorzy sie nie sprawdzaja- nie konstytucje, ktora poki co chroni zwyklych obywateli.

  Reply this comment
 2. Pcs
  Pcs 7 września, 2015, 11:44

  Wg statystyk polonusy glosowali za jowami. Ja, na szczescie odlamalam sie od tej frakcji i zaglosowalam na Nie Tak Nie.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*