RCB: NATO przećwiczy podejmowanie decyzji w sytuacji kryzysowej

RCB: NATO przećwiczy podejmowanie decyzji w sytuacji kryzysowej

Sprawdzenie procedur zarządzania kryzysowego Sojuszu Północnoatlantyckiego w państwach członkowskich i Kwaterze Głównej NATO to cel trwającego od środy do 10 marca ćwiczenia zarządzania kryzysowego NATO – poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Jak poinformowało w środę na swoich stronach Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB), ćwiczenie NATO koncentruje się na kwestiach bezpieczeństwa żeglugi morskiej.

„Głównym celem ćwiczenia zarządzania kryzysowego NATO-CMX 2015 jest sprawdzenie procedur zarządzania kryzysowego Sojuszu Północnoatlantyckiego na poziomie strategicznym, z zaangażowaniem cywilnego i wojskowego personelu, zarówno w państwach członkowskich, jak i Kwaterze Głównej NATO” – podkreśliło RCB.

Ćwiczenie będzie odbywać się w oparciu o fikcyjny scenariusz. Przewiduje on wystąpienie konfliktu pomiędzy dwoma krajami nie będącymi członkami Sojuszu, położonymi w znacznej odległości od jego terytorium. „Uczestnicy ćwiczenia będą musieli stawić czoła m.in. zagrożeniu dla bezpieczeństwa żeglugi morskiej” – dodano.

RCB zwróciło uwagę, że ćwiczenie ma charakter aplikacyjny. Oznacza to, że „żadne realne siły i środki nie będą zaangażowane w jego przebieg”.

W ćwiczeniu tym będą też uczestniczyły (jako państwa partnerskie): Australia, Finlandia, Japonia, Szwecja i Ukraina. Z kolei obserwatorami są: Unia Europejska, Międzynarodowa Organizacja Morska, Międzynarodowa Organizacja Energetyczna oraz Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża.

Ze strony polskiej ćwiczenie koordynuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Wezmą w nim udział przedstawiciele m.in. kancelarii premiera oraz resortów: spraw zagranicznych, obrony narodowej, infrastruktury i rozwoju, spraw wewnętrznych, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W charakterze obserwatora jest Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Ćwiczenia NATO CMX są organizowane od 1992 roku. CMX 2015 jest dziewiętnastym z serii, a trzynastym, w którym uczestniczy Polska.(PAP)

fot.Benoit Doppagne/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polska
Tags: NATO, rcb

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*