Rafalska: pieniądze na 500 plus są, nie podsycajmy nieuzasadnionych obaw

Elżbieta Rafalska fot.Jacek Turczyk/EPA

Elżbieta Rafalska fot.Jacek Turczyk/EPA

Pieniądze na wypłaty świadczeń z programu 500 plus są zagwarantowane w budżecie – zapewnia szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Apeluje, by nie podsycać nieuzasadnionych obaw o wypłacalność świadczeń, by nie psuć rodzinom radości z otrzymanych środków.

W ciągu pierwszych dwóch miesięcy działania programu „Rodzina 500 plus” złożono już 2,5 mln wniosków o świadczenia wychowawcze, wydano 1,6 mln decyzji w tych sprawach, zrealizowano już pierwsze wypłaty.

„Do polskich rodzin dotarły pieniądze, bo są realizowane już wypłaty, wypłacono ponad 2,2 mld – 2,3 mld zł. Wiemy już, że te pieniądze trafiają do lokalnych sklepów, poprawiają sytuację materialną rodzin” – powiedziała minister.

Jak dodała, dzięki programowi 500 plus rośnie liczba rodzin, które korzystają ze świadczeń rodzinnych, o których wcześniej nie wiedziały. „Wiemy, że w samorządzie pracownicy, którzy pracowali na zlecenia, dzisiaj mają stałe umowy, wiemy, że w sklepach odnotowano wzrost sprzedaży, są prognozy mówiące, że wzrost gospodarczy zwiększy się o 0,3 punktu proc. Tych korzyści jest naprawdę sporo” – oceniła.

„Jeszcze trzeba wykazać trochę cierpliwości, bo nie wszyscy beneficjenci z tego skorzystali” – dodała.

Podkreśliła jednocześnie, że „absolutnie nie ma mowy o jakimkolwiek zagrożeniu finansowym” dla wypłat świadczenia wychowawczego. „Pieniądze od samego początku w wystarczającej kwocie są zagwarantowane w budżecie państwa” – zapewniła. Jak powiedziała, wszyscy wojewodowie posiadają nawet więcej środków niż składane obecnie przez samorządy zapotrzebowanie.

„To są obawy zupełnie nieuzasadnione i ja bardzo proszę tych, którzy tak podsycają niepokój o wypłacalność tego świadczenia – nie psujcie tej pierwszej radości z otrzymanych środków” – zaapelowała Rafalska.

Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie przysługuje, niezależnie od dochodu, na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18 lat. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi), wsparcie przysługuje także na pierwsze dziecko w wieku do 18 lat.

Jeśli poprawnie wypełniony wniosek o świadczenie z programu 500 plus zostanie złożony do 1 lipca włącznie, pieniądze będą wypłacone z wyrównaniem od kwietnia.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*