Rafalska: 3 mln 820 tys. dzieci objętych programem „500 plus”

Rafalska: 3 mln 820 tys. dzieci objętych programem „500 plus”

3 mln 820 tys. dzieci do 18 lat w Polsce objętych jest wsparciem z programu „Rodzina 500 plus” – poinformowała w poniedziałek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Do rodzin trafiło 19 mld złotych.

Elżbieta Rafalska oraz wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera podsumowali w poniedziałek na konferencji prasowej działanie programu „500 plus” na Mazowszu.

Rafalska poinformowała, że do polskich rodzin z programu „500 plus” trafiło 19 mld złotych; świadczeniem jest objętych 3 mln 820 tys. dzieci. Zwróciła uwagę, że w 1,5 miliona przypadków świadczenie trafia na pierwsze dziecko, z czego 699 tys. do jedynaków. „Natomiast rodzin, które mają dziecko niepełnosprawne i korzystają z podwyższonego kryterium dochodowego, jest 128 tys.” – podkreśliła.

Jak zaznaczyła, wprowadzenie programu „500 plus” nie spowodowało gwałtownej dezaktywizacji kobiet. Dodała, że program znalazł odzwierciedlenie we wzroście liczby urodzeń.

Rafalska podkreśliła, że program „500 plus” przyczynił się do istotnego zmniejszenia ubóstwa wśród dzieci i młodzieży. Zauważyła, że zmniejszyła się liczba rodzin, które występują o pomoc do ośrodków pomocy społecznej.

„Spadło też zainteresowanie programem dożywiania dzieci. Być może te rodziny, które przez wiele lat korzystały z obiadów, dzisiaj same przygotowują posiłki” – stwierdziła. (PAP)

fot.polskieradio.pl

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*