0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaRadosław Sikorski złożył rezygnację z funkcji marszałka Sejmu

Radosław Sikorski złożył rezygnację z funkcji marszałka Sejmu

-

fot.Radek Pietruszka/EPA
fot.Radek Pietruszka/EPA

Radosław Sikorski złożył rezygnację z funkcji marszałka Sejmu, a decyzja ws. terminu wyboru jego następcy ma zapaść na wtorkowym posiedzeniu Konwentu Seniorów. PO chce wystawić kandydaturę Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, SLD – Jerzego Wenderlicha; PSL nie podjął decyzji w tej sprawie.

Sikorski złożył pisemną rezygnację na wtorkowym porannym posiedzeniu Prezydium Sejmu. „Jak państwo wiedzą, złożyłem rezygnację z funkcji marszałka Sejmu. Serdecznie dziękuję za współpracę. Do zobaczenia” – powiedział dziennikarzom Sikorski. Nie chciał odpowiadać na żadne pytania dziennikarzy.

REKLAMA

Zgodnie z regulaminem Sejmu, po rezygnacji Sikorskiego to Wenderlich – jako najstarszy wiekiem wicemarszałek Sejmu – przejął obowiązki marszałka. Wenderlich poinformował na briefingu przed posiedzeniem Sejmu, że posiedzenie Konwentu zaplanowane jest na godz. 16.

Kandydatką PO na stanowisko marszałka Sejmu jest obecna rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Klub SLD zaproponował z kolei kandydaturę Wenderlicha. Rzecznik SLD Dariusz Joński argumentował w porannej rozmowie z dziennikarzami, że Wenderlich to doświadczony polityk, który jest posłem od sześciu kadencji, a dwie ostatnie był wicemarszałkiem Izby.

Na późniejszej konferencji prasowej Joński przekonywał, że marszałek izby powinien być prawdziwym mężem stanu. „Wenderlich niewątpliwie spełnia ten wymóg, jest wieloletnim parlamentarzystą, od dwóch kadencji jest wicemarszałkiem izby, po drugie zależy nam na zmianie wizerunku polskiego parlamentu” – podkreślił. Jak ocenił, Wenderlich – w przeciwieństwie do Radosława Sikorskiego – nie jest butny i arogancki.

Joński zapowiedział, że SLD w najbliższym czasie będzie prowadził konsultacje z innymi klubami w sprawie poparcia dla kandydatury Wenderlicha. Rzecznik powiedział też, że nowy marszałek Sejmu powinien wprowadzić do porządku obrad projekty społeczne, przygotowane przez opozycję. Jak wyliczał, chodzi o projekty w sprawie m.in: zmian dotyczących wieku emerytalnego czy likwidacji umów śmieciowych.

Decyzji w sprawie zgłoszenia swojego kandydata na marszałka Sejmu nie podjął jeszcze klub PSL. Szef klubu tej partii powiedział dziennikarzom, że „do czasu wyboru nowego marszałka zawsze istnieje temat potencjalnych kandydatów z innych klubów parlamentarnych”. „Decyzja jeszcze przed nami” – zaznaczył.

Wcześniej ludowcy mówili, że ich kandydatem może być b. marszałek Sejmu Józef Zych. Sam Zych nie chciał odpowiedzieć na pytanie, czy zgodzi się kandydować. „Kluby mają prawo zgłaszać kandydatów. Jak zgłoszą, to będziemy rozmawiać” – zaznaczył.

Jan Bury pytany, czy klub PSL zaprosi na rozmowę proponowaną przez PO na marszałka Sejmu Małgorzatę Kidawę-Błońską, odpowiedział, że „w najbliższych dniach nie ma takiej potrzeby”.

Nieoficjalnie politycy PSL, z którymi rozmawiała PAP przyznają, że mówiąc o możliwości wystawienia Józefa Zycha jako własnego kandydata, chcą wpłynąć na Platformę, by umożliwiła szybkie uchwalenie ustawy o ustroju rolnym, chroniącej ziemię przed wykupem przez obcokrajowców. „Dzisiaj zbiera się komisja, która ma się zająć tym projektem. Jeśli szybko nie uchwalimy ustawy, to prezydent Komorowski nie zdąży jej podpisać” – tłumaczył w rozmowie z PAP jeden z ludowców.

Kandydata na marszałka Sejmu może zgłosić co najmniej 15 posłów. Zgodnie z konstytucją, Sejm wybiera ze swojego grona marszałka i wicemarszałków. Marszałek Sejmu przewodniczy obradom Sejmu, strzeże praw Sejmu oraz reprezentuje Sejm na zewnątrz. Z kolei regulamin izby stanowi, że izba odwołuje i wybiera marszałka bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, w jednym głosowaniu.

Decyzja Radosława Sikorskiego o rezygnacji z funkcji marszałka Sejmu ma związek z ujawnieniem akt śledztwa w tzw. aferze podsłuchowej. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2091196732 views

REKLAMA

2091197032 views

REKLAMA

2092993491 views

REKLAMA

2091197313 views

REKLAMA

2091197460 views

REKLAMA

2091197606 views