Przedstawiciel Departamentu Stanu: będziemy w Polsce tak długo, jak zechcecie

Polscy i amerykańscy żołnierze podczas wspólnych ćwiczeń na poligonie w Drawsku Pomorskim fot.Marcin Bielecki/EPA

Polscy i amerykańscy żołnierze podczas wspólnych ćwiczeń na poligonie w Drawsku Pomorskim fot.Marcin Bielecki/EPA

Amerykańskie wojska będą kontynuować rotacyjną obecność w Polsce tak długo, jak Polska będzie tego chciała – zapewnił we wtorek w Warszawie zastępca szefa biura ds. europejskich i eurazjatyckich Departamentu Stanu USA John A. Heffern.

„Będziemy obecni jak długo nas potrzebujecie i jak długo nas chcecie” – powiedział Heffern dziennikarzom. Przypomniał, że chodzi nie tylko o ciągłą rotacyjną obecność personelu „w powietrzu, na lądzie i na morzu”, ale także o rozmieszczenie w krajach granicznych NATO, w tym w Polsce i państwach bałtyckich, ciężkiego sprzętu, co w razie kryzysu ułatwi przysłanie ludzi. Zaznaczył, że także sprzęt ma być „mobilny” – będzie go można szybko przerzucić tam, gdzie będzie potrzebny.

Pytany, czy powodem rotacyjnej, a nie stałej obecności jest porozumienie z 1997 r. między NATO i Rosją, odparł: „Są różne punkty widzenia w sojuszu. Jest 28 suwerennych krajów, każde ma inną historię, geografię i orientację”.

Podkreślił, że „sojusz okazuje wielką solidarność, by działać na rzecz obrony i odstraszania”. „Nie chcemy wielkiego sporu w sojuszu. Dlaczego nie skupić się na tym, co konkretnie chcemy robić razem? Bronić jeden drugiego i odstraszać agresję. I to zamierzamy robić – skupiać się na solidarności, nie na różnicach”.

Heffern odniósł się też do zawartego przed tygodniem porozumienia nuklearnego z Iranem i planów budowy systemu obrony przeciwrakietowej, w tym ulokowania bazy w Redzikowie.

„Porozumienie z Iranem to bardzo ważny krok ku powstrzymaniu irańskiego programu nuklearnego. Umowa nie dotyczy jednak pocisków balistycznych, całkowicie skupia się na programie nuklearnym. Dlatego chcemy utrzymać sankcje i MTCR – reżim kontroli technologii rakietowych” – mówił.

„Chcemy kontynuować współpracę nad obroną przeciwrakietową w ramach NATO i dwustronnie. Program w Polsce będzie kontynuowany” – podkreślił Heffern, dodając, że zapewnione jest finansowanie projektu.

Według planów w przyszłym roku mają ruszyć prace nad instalacją bazy rakiet przechwytujących w podsłupskim Redzikowie. Dwa lata później baza ma być gotowa do działania. Będzie ona częścią europejskiej części tarczy antyrakietowej (European Phased Adaptive Approach), którą współtworzy także baza rakiet przechwytujących w Rumunii.

„Na przyszłorocznym szczycie w Warszawie zamierzamy ogłosić tymczasową zdolność operacyjną systemu obrony przeciwrakietowej NATO” – dodał. Gotowość ma dotyczyć systemów kierowania i dowodzenia.

Tematem warszawskiego szczytu mają też być starania o członkostwo w NATO Bośni, Czarnogóry, Gruzji i Macedonii.

Tematem rozmów Hefferna w Polsce była również sytuacja na Ukrainie. Według niego najlepszy sposób, by Ukraina była w stanie się bronić, jest skuteczne przeprowadzenie reform, także ekonomicznych. „Ukraina oczywiście ma prawo się bronić” – dodał. Przypomniał, że Stany Zjednoczone i inne kraje NATO udzielają pomocy szkoleniowej i sprzętowej Ukrainie, trwają też ćwiczenia z udziałem sił NATO.

Zapowiedział, że ewentualne kolejne agresywne działania Rosji wobec Ukrainy i odmowa implementacji porozumień mińskich „zwiększą kary nakładane na Rosję”. „Jeżeli zachowanie się pogorszy, sankcje wzrosną” – powiedział.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polska

Comments

  1. ela
    ela 24 lipca, 2015, 12:21

    Jak w Afganistanie , Ruscy wyszli, Amerykanie przyszli

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*