Prokuratura: Zarzut niedopełnienia obowiązków dla Jacka K.; bez wniosku o areszt

Prokuratura: Zarzut niedopełnienia obowiązków dla Jacka K.; bez wniosku o areszt

Zarzuty niedopełnienia obowiązków służbowych postawiła w czwartek białostocka prokuratura b. wiceministrowi finansów i b. szefowi Służby Cywilnej Jackowi K, w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości związanych z rynkiem automatów do gier. Nie wnioskuje o areszt.

Jak poinformowała po zakończeniu przesłuchania Prokuratura Okręgowa w Białymstoku, podejrzanemu postawiono dwa zarzuty – jak podano w komunikacie – „niedopełnienia obowiązków służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej dla innych osób, w łącznej kwocie ponad 21 mld zł”.

Obejmują one okres od 2008 do 2015 roku, zaś związane są z rejestrowaniem automatów do gry o niskich wygranych, tzw. jednorękich bandytów. „Maszyny te w rzeczywistości pozwalały na grę o wysokie stawki, mimo że – zgodnie z prawem dopuszczalne były jednorazowe wygrane o wartości kilkudziesięciu złotych. Straty z tego tytułu ponosił Skarb Państwa – użytkownicy automatów odprowadzali miesięczny ryczałt w kwotach od 80 do 180 euro, podczas gdy winni byli płacić podatek w wysokości 45 proc. przychodów” – podała prokuratura.

Jacek K. nie przyznał się do popełnienia zarzuconych mu czynów, złożył krótkie wyjaśnienia. Prokurator nie złożył wniosku o areszt podejrzanego, zastosował m.in. 500 tys. zł poręczenia majątkowego oraz nakaz powstrzymania się od działalności związanej z udzielaniem porad i konsultacji w zakresie urządzania i prowadzenia gier hazardowych oraz zakładów wzajemnych.(PAP)

fot.Marcin Bielecki/PAP

Categories: Polska

Comments

  1. ciekawski
    ciekawski 5 kwietnia, 2018, 14:37

    Ciekawa konstrukcja prawna: „niedopełnienia obowiązków służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej dla innych osób” – i co , tylko zarzut niedopełnienia obowiązków? Przecież jeśli to zrobił to chyba nie bezinteresownie a zatem zarzut korupcyjny się kłania. Pod korupcję podpada nie tylko korzyść majątkowa ale też osobista np. „za to co dla mnie zrobiłeś jestem Twoim dłużnikiem, możesz na mnie liczyć kiedy tylko będziesz w potrzebie”

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*