Prof. Zembala, Czerwiński i Korol nowymi ministrami: zdrowia, skarbu i sportu

Ewa Kopacz fot.Radek Pietruszka/EPA

Ewa Kopacz fot.Radek Pietruszka/EPA

Prof. Marian Zembala, poseł PO Andrzej Czerwiński i b. wioślarz Adam Korol będą nowymi ministrami: zdrowia, skarbu i sportu – poinformowała w poniedziałek premier Ewa Kopacz. Zadeklarowała, że ona i jej ministrowie ciężką pracą będą zabiegali o zaufanie Polaków.

Marek Biernacki zostanie sekretarzem stanu w KPRM, koordynatorem służb specjalnych; Anna Nemś – wiceministrem gospodarki; Dorota Niedziela – wiceministrem środowiska.

„Każda z tych osób (…) wie, co znaczy służba obywatelom, wie, co znaczy ciężka praca i wie, co znaczy znajomość problemów zwykłych ludzi” – powiedziała Kopacz, prezentując w poniedziałek nazwiska nowych ministrów.

Przypomniała, że prof. Marian Zembala to lekarz, kardiochirurg, transplantolog i kierownik Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii oraz dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. „Wspólnie z profesorem Religą stworzył, a potem rozwinął w Zabrzu nowoczesną, polską kardiochirurgię i transplantologię serca, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jest również, co ważne, pionierem transplantacji płuc w Polsce” – zaznaczyła.

Andrzej Czerwiński, który obejmie resort skarbu, to – mówiła Kopacz – samorządowiec, b. prezydent Nowego Sącza, poseł na Sejm IV, V i VI kadencji; obecnie przewodzi komisji nadzwyczajnej ds. energetyki i surowców energetycznych. Jak oceniła, Czerwiński to specjalista w dziedzinie energetyki oraz gospodarki.

Adam Korol, który ma zostać ministrem sportu, jest – jak mówiła szefowa rządu – b. wioślarzem, czterokrotnym mistrzem świata, mistrzem olimpijskim z Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. „Od początku (związany) z jedną, ukochaną dziedziną sportu – z wioślarstwem. Wykładowca akademicki, zapalony maratończyk, stawiający przed sobą ciągle nowe wyzwania, człowiek z pasją, którą przelewa na swoich bliskich, ale też podopiecznych, szczególnie tych młodych” – podkreśliła.

Prezydent Bronisław Komorowski powoła nowych ministrów we wtorek o godz. 10.

Kopacz poinformowała też, że Marek Biernacki zostanie sekretarzem stanu w KPRM, koordynatorem służb specjalnych. Prezentując Biernackiego, Kopacz powiedziała, że jest przewodniczącym sejmowej komisji ds. służb specjalnych; pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych i administracji, a także ministra sprawiedliwości.

Jak dodała, Anna Ewa Nemś zostanie sekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki. „Działaczka samorządowa, przedsiębiorca i polityk, b. wiceprezydent Zawiercia, posłanka na Sejm VII kadencji, absolwentka wydziału handlu Zagranicznego Akademii Ekonomicznej w Krakowie” – powiedziała szefowa rządu.

Sekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska zostanie Dorota Niedziela. „Absolwentka wydziału medycyny weterynaryjnej na Akademii Rolniczej we Wrocławiu, lekarka weterynarii, od początku kadencji aktywny członek sejmowej komisji ochrony środowiska, aktywna na forum europejskim, osoba, która zaznaczyła swoją obecność merytoryką i zaangażowaniem ws. ochrony klimatu” – powiedziała premier.

Kopacz na zakończenie spotkania z mediami zwróciła się do Polaków. „Chcę, byście wiedzieli, że to, na czym najbardziej mi zależy, to wasze zaufanie. Dlatego dziś tu, z tego miejsca składam deklarację, że ja i moi ministrowie dzień po dniu, każdego dnia przez 24 godziny na dobę, ciężką pracą będziemy o to wasze zaufanie zabiegali” – powiedziała premier.

W związku z ujawnieniem akt ze śledztwa w tzw. aferze podsłuchowej z funkcji w rządzie zrezygnowali w ubiegłą środę ministrowie: zdrowia Bartosz Arłukowicz, sportu Andrzej Biernat, skarbu Włodzimierz Karpiński, wiceministrowie: skarbu Rafał Baniak, środowiska Stanisław Gawłowski, gospodarki Tomasz Tomczykiewicz. Z funkcji szefa doradców premiera odszedł Jacek Rostowski, a z funkcji koordynatora służb specjalnych – Jacek Cichocki (pozostał szefem KPRM).

Decyzję o rezygnacji z funkcji marszałka Sejmu podjął też Radosław Sikorski. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*