Prezydent wręczył pośmiertną nominację generalską dla Karskiego

Prezydent Andrzej Duda przekazał akt pośmiertnego mianowania Jana Karskiego na stopień generalski w Wojsku Polskim na ręce bratanicy, Wiesławy Kozielewskiej-Trzaska  fot.Marcin Obara/EPA

Prezydent Andrzej Duda przekazał akt pośmiertnego mianowania Jana Karskiego na stopień generalski w Wojsku Polskim na ręce bratanicy, Wiesławy Kozielewskiej-Trzaska fot.Marcin Obara/EPA

Jan Karski jako żołnierz Rzeczypospolitej był człowiekiem niezłomnej wielkiej odwagi; zagładę Żydów widział na własne oczy – podkreślił prezydent Andrzej Duda, który w środę w Warszawie przekazał akt nominacji legendarnego kuriera na stopień generała brygady.

Duda nazwał nominację generalską dla Karskiego „aktem historycznej sprawiedliwości”. Prezydent przypomniał też zasługi Karskiego z września 1939 r., gdy był oficerem 5. Dywizjonu Artylerii Konnej, a także z okresu jego działalności w Polskim Państwie Podziemnym. Zaznaczył, że Karski poza działalnością dla Rzeczypospolitej dokonał również czynów, za które przeszedł nie tylko do historii Polski, ale i świata, gdy alarmował świat o Holokauście.

Akt nominacji generalskiej prezydent przekazał rodzinie Jana Karskiego. W ceremonii przekazaniu aktu nominacji generalskiej wzięli udział m.in. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz; obecni byli również przedstawiciele kancelarii prezydenta i kancelarii premiera, ambasad USA i Izraela, parlamentu, MSZ, Instytutu Pamięci Narodowej, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Licznie reprezentowana była również młodzież szkolna.

Jan Karski (właściwie Jan Kozielewski) w latach II wojny światowej dwukrotnie wszedł do getta warszawskiego, był też w obozie przejściowym w Izbicy. Z misją poinformowania aliantów o zagładzie narodu żydowskiego dotarł m.in. do prezydenta USA Franklina Roosevelta. Jego raport nie przyniósł jednak oczekiwanych rezultatów. Po wojnie pozostał w Stanach Zjednoczonych, gdzie wykładał na Uniwersytecie Georgetown. Zmarł 13 lipca 2000 r. w Waszyngtonie. Za swoje wojenne i powojenne zasługi został wielokrotnie uhonorowany, m.in. Orderem Orła Białego i tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata; w 2012 r. prezydent Barack Obama uhonorował Jana Karskiego Medalem Wolności, najwyższym cywilnym odznaczeniem amerykańskim.(PAP)

Categories: Polska
Tags: duda, karski

Comments

 1. zza kałuży
  zza kałuży 8 grudnia, 2016, 00:19

  Maliniak się lansuje na kolejnym trupie.
  *
  Kuzynce sąsiadki beatanicy ciotki Karskiego wręczył nominację na admirała pilota. Habilitowanego.
  *
  Pisrydzyki myślą, że w ten sposób zawłaszczą Polskę i polską historię.
  Debile.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*