Prezydent: wierzę, że jeszcze w tym roku odbędzie się referendum ws. zmian w konstytucji

Prezydent: wierzę, że jeszcze w tym roku odbędzie się referendum ws. zmian w konstytucji

Wierzę, że jeszcze w tym roku odbędzie się referendum w sprawie zmian w konstytucji – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas poniedziałkowego spotkania z mieszkańcami Szamotuł (woj. wielkopolskie). Opowiedział się jednocześnie za przygotowaniem nowej ustawy zasadniczej.

Prezydent podkreślił, że Polska potrzebuje „dobrej konstytucji”. „Wierzę w to, że taka konstytucja powstanie i mam nadzieję, że będzie to konstytucja taka, jakiej państwo będziecie chcieli i że odpowiecie państwo na to, jakiej konstytucji chcecie, jeszcze w tym roku – w roku 2018 w referendum, które będzie wskazywało kierunki w jakim powinna iść polska konstytucja, czy to zmiany do polskiej konstytucji, czy to nowa konstytucja” – mówił Andrzej Duda, zwracając się do uczestników spotkania.

Zdaniem prezydenta powstać powinna nowa konstytucja.

Andrzej Duda przekonywał, że ustawa zasadnicza powinna zostać w wielu elementach uzupełniona, wzmocniona i zmieniona. „Trzeba odpowiedzieć na co najmniej kilka pytań dotyczących polskiej przyszłości ustrojowej” – wskazywał prezydent.

Zaapelował do mieszkańców Szamotuł, by wzięli udział w referendum konstytucyjnym oraz by namawiali do tego swoje rodziny, znajomych i przyjaciół. „To jest ważne, żeby wziąć w swoje ręce odpowiedzialność za Polskę i wskazać te kierunki, żeby potem twórców konstytucji móc z tego rozliczyć – czy ona idzie w takich kierunkach, jakich oczekiwali obywatele” – zaznaczył Andrzej Duda.

3 maja ub.r. Andrzej Duda ogłosił swoją inicjatywę referendum w sprawie zmian w konstytucji. Mówił, że chce, by odbyło się ono w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – 11 listopada 2018 r., albo trwało dwa dni – 10 i 11 listopada.

W maju ub. roku również prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że w konstytucji konieczne są zmiany. W poniedziałek zaprezentowane zostały w Warszawie wyniki Ankiety Konstytucyjnej 2017. To dokument, w którym na kilkanaście szczegółowych pytań dotyczących zmian w konstytucji, odpowiadali – zaproszeni przez PiS – eksperci. Ankieta dotyczyła czterech głównych zagadnień: zasad konstytucji, statusu jednostki, systemu rządów oraz sądów. (PAP)

fot.PAWEL SUPERNAK/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*