Prezydent powołał ministrów zdrowia, sportu i skarbu

nowi ministrowie

Od lewej: Adam Korol, Andrzej Czerwiński i profesor Marian Zembala fot.Grzegorz Jakubowski, Marek Zimny, Marcin Obara/EPA

Prezydent Bronisław Komorowski powołał we wtorek nowych ministrów: zdrowia – prof. Mariana Zembalę, sportu i turystyki – Adama Korola oraz skarbu państwa – Andrzeja Czerwińskiego. Komorowski dziękował im za chęć służenia Polsce, a premier Ewa Kopacz podkreśliła, że nie będzie łatwo.

Kardiochirurg i transplantolog prof. Marian Zembala pokieruje resortem zdrowia. Poseł PO Andrzej Czerwiński objął Ministerstwo Skarbu Państwa, a były wioślarz, mistrz świata i mistrz olimpijski Adam Korol został ministrem sportu.

„Zmiana na różnych stanowiskach jest elementem normalności, choć każdą zmianę można przeprowadzić lepiej lub gorzej, w łatwiejszych lub trudniejszych sytuacjach” – podkreślił Komorowski. Dziękował za „zmianę dokonaną w taki sposób, że widać, iż polityka to nie tylko łatwe obietnice, nie tylko splendory, zaszczyty, nie tylko kariera, ale to także służba, nie zawsze w łatwych i sprzyjających okolicznościach”.

„Serdecznie dziękuję za gotowość służenia najjaśniejszej Rzeczypospolitej w momencie szczególnym, kiedy do wyborów jest zaledwie parę miesięcy” – zaznaczył prezydent. Podziękował również za „postawę służby, którą bardziej widać, kiedy mniej jest się podejrzanym o chęć zrobienia kariery czy sięgnięcia po zaszczyty”.

Prezydent pogratulował i podziękował nowo powołanym ministrom za wolę oddania do dyspozycji, nie tylko premier, ale i całego kraju, własnych doświadczeń i osiągnięć w różnych ważnych dla Polski obszarach. „Jest wiele spraw do rozwiązania, ale są też i ludzie, którzy swoim życiem i swoimi dokonaniami potrafili potwierdzić to, że są to sprawy do udźwignięcia” – podkreślił Komorowski.

Życzył ponadto wszystkim „odwagi, woli dokończenia wielkiego dzieła i przekonania, że wszystko robimy w imię służby najjaśniejszej Rzeczypospolitej”.

Premier Ewa Kopacz podkreśliła podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim, że trzej nowi ministrowie trafili do rządu „w bardzo trudnych czasach”. „Łatwo nie będzie” – dodała. „Ale wiem jedno. Nie przyszliście do rządu, żeby się dowartościowywać. Już jesteście mistrzami w swoich dziedzinach. Przyszliście po to, aby pokazać, co znaczy prawdziwa służba, bezinteresowna służba na rzecz rodaków” – powiedziała szefowa rządu. Wyraziła przekonanie, że nowi ministrowie to potrafią.

„Jestem przekonana, że w roli ministrów, mimo że zostały cztery miesiące tej kadencji, przekonacie Polaków, jak szczerzy i odważni będziecie w swoich decyzjach i przede wszystkim będziecie myśleć o nich, a na samym końcu o sobie” – mówiła Kopacz.

Jak podkreśliła, jedyną „tarczą”, która będzie bronić nowym ministrów w trudnych czasach, będzie „pokora, bo pokora się nie obraża”. „Tego wam życzę. Bądźcie dzielni w tym, co będziecie robić na rzecz innych i róbcie to skutecznie” – dodała premier.

W związku z ujawnieniem akt ze śledztwa w tzw. aferze podsłuchowej z funkcji w rządzie zrezygnowali w ubiegłą środę ministrowie: zdrowia Bartosz Arłukowicz, sportu Andrzej Biernat, skarbu Włodzimierz Karpiński, wiceministrowie: skarbu Rafał Baniak, środowiska Stanisław Gawłowski, gospodarki Tomasz Tomczykiewicz. Z funkcji szefa doradców premiera odszedł Jacek Rostowski, a z funkcji koordynatora służb specjalnych – Jacek Cichocki (pozostał szefem KPRM).

Arłukowicz, Biernat oraz Karpiński w poniedziałek wieczorem odebrali zaświadczenia o odwołaniu z funkcji. (PAP)

Zdjęcie główne: prezydent Bronisław Komorowski fot.Franck Robichon/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*