Prezydent powołał b. sędziego TK Andrzeja Wróbla do Sądu Najwyższego

Prezydent powołał b. sędziego TK Andrzeja Wróbla do Sądu Najwyższego

 

Prezydent Andrzej Duda powołał byłego sędziego TK Andrzeja Wróbla na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego. Akt powołania prezydent wręczył mu we wtorek. Wróbel złożył tego dnia ślubowanie wobec głowy państwa.

Wcześniej, 11 stycznia, na powrót Wróbla do SN, wyraziła zgodę Krajowa Rada Sądownictwa. Kadencja sędziego Wróbla w Trybunale upływała w maju 2020 r., jednak w połowie grudnia ub.r. poinformowano, że sędzia zdecydował się na wcześniejsze odejście z Trybunału.

Po wyborze jego następcy w 15-osobowym składzie TK będzie ośmioro sędziów wybranych przez obecny Sejm.

63-letni Wróbel, jako kandydat zgłoszony przez klub SLD, został wybrany przez Sejm na dziewięcioletnią kadencję do TK w maju 2011 r., w miejsce po sędzi Ewie Łętowskiej. Wcześniej Wróbel orzekał w Izbie Pracy Sądu Najwyższego. Wiele lat pracował na UMCS w Lublinie, specjalizuje się w prawie unijnym, administracyjnym i pracy.

Ustawa o SN mówi, że sędzia, który zrzekł się urzędu sędziego SN, ma prawo powrotu, jeżeli przerwa w pełnieniu obowiązków sędziego nie przekracza dziewięciu lat. W takim przypadku Krajowa Rada Sądownictwa, z inicjatywy zainteresowanego, przedstawia prezydentowi RP wniosek o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego SN. (PAP)

Na zdj.: sędzia Andrzej Wróbel fot.Paweł Supernak/EPA

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*