Prezydent podpisał nowelę ws. nieodpłatnej pomocy prawnej

Prezydent podpisał nowelę ws. nieodpłatnej pomocy prawnej

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek nowelizację ustawy, na mocy której nieodpłatna pomoc prawna będzie przysługiwać osobom uprawnionym, które złożą oświadczenie, że nie stać ich na tego rodzaju odpłatną pomoc. Wprowadzono też nieodpłatne poradnictwo obywatelskie i nieodpłatne mediacje.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej – której projekt przygotował i latem ubiegłego roku złożył w Sejmie prezydent Duda – nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługują osobie uprawnionej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.

Wprowadzane nowelizacją nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje działania dostosowane do sytuacji danej osoby uprawnionej, służące zwiększeniu świadomości o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia jej w samodzielnym rozwiązywaniu problemu.

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie – zgodnie z nowelizacją – obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje również nieodpłatną mediację, jako jedną z form udzielenia nieodpłatnej pomocy prawnej na etapie przedsądowym. (PAP)

fot.Prezydent.pl

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*