Prezydent: niedziela powinna być dniem wolnym od pracy

Andrzej Duda fot.Radek Pietruszka/EPA

Niedziela powinna być dniem wolnym od pracy – powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla TV Trwam i Radia Maryja. W jego ocenie to kwestia przyzwyczajenia i jeżeli zakaz handlu w niedzielę zacznie obowiązywać, to po pewnym czasie Polacy się do niego przyzwyczają.

„Jestem za tym, żeby niedziela była dniem wolnym od pracy” – podkreślił prezydent. Dopytywany nie doprecyzował, czy jego zdaniem zakaz handlu powinien obowiązywać w każdą, czy co drugą niedzielę – jak przewiduje obecna wersja projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta.
Według niego dzisiaj Polacy są przyzwyczajeni do robienia zakupów w niedzielę. Jak mówił, ludzie chcą mieć niedzielę wolną.

Pod koniec października sejmowa komisja przyjęła projekt ustawy ograniczającej handel w niedziele wraz z poprawkami naniesionymi podczas prac podkomisji ds. rynku pracy. Po poprawkach projekt zakłada, że handel ma być dozwolony w drugą i czwartą niedzielę miesiąca oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Podkomisja poszerzyła katalog placówek, które byłyby wyłączone z zakazu handlu w niedziele.

Projekt ustawy trafił do Sejmu jesienią ubiegłego roku jako inicjatywa obywatelska autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ „Solidarność”. Jego pierwotna wersja zakładała zakaz handlu w niedziele w większości placówek handlowych, z pewnymi odstępstwami.
Projekt przewiduje wejście w życie ustawy 1 stycznia 2018 r. (PAP)

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*