Prezydent: mam nadzieję, że w Katarze zaistnieją polscy przedsiębiorcy

Prezydent Duda i emir Kataru szejk Tamim ibn Hamad Al-Thani fot. Rafał Guz/EPA

Prezydent Duda i emir Kataru szejk Tamim ibn Hamad Al-Thani fot. Rafał Guz/EPA

Prezydent Andrzej Duda w piątek wyraził nadzieję, że dzięki wizycie w Polsce Emira Państwa Katar Szejka Tamima Bin Hamad Al-Thaniego, dzięki forum gospodarczemu i podpisanym umowom, w Katarze zaistnieją polscy przedsiębiorcy.

Na cześć emira Kataru prezydent wydał uroczyste śniadanie, które odbyło się w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Andrzej Duda dziękował emirowi Kataru za tworzenie „niezwykle przyjacielskiej, serdecznej” atmosfery wizyty oraz podczas spotkań. „Przede wszystkim chciałem podziękować za realizację niezwykle bogatego i produktywnego programu tej wizyty. Za wszystkie umowy, które zostały dziś zawarte zwłaszcza za umowę o współpracy gospodarczej” – mówił prezydent.

Wyraził przekonanie, że bardzo dobrze układające się do tej pory relacje polsko-katarskie w tym dyplomatyczne, dzięki zaangażowaniu Jego Wysokości nabiorą nowej dynamiki.

Zaznaczył, że emir kataru przygotowuje Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 2022 r. Przypomniał, że Polska organizował Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej w 2012 r. i, że pięć lat, które zostały do wydarzenia w Katarze „z polskiego doświadczenia to tylko pięć lat”. Jak dodał, można powiedzieć, że Polska ma także wkład w katarską piłkę – Euzebiusz Smolarek i Jacek Bąk grali w piłkę nożną w Katarze.

Prezydent wyraził nadzieję, że dzięki obecności w Polsce, dzięki forum gospodarczemu, zawartym umowom, nowym możliwościom współpracy gospodarczej w Katarze zaistnieją także polscy przedsiębiorcy. „Że będziemy mogli nadal rozwijać te relacje dwustronne i Polska nie tylko będzie kupowała gaz do swojego gazoportu z Kataru, ale że będą także katarskie inwestycje w Polsce i polskie w Katarze” – powiedział Duda.

Prezydent w imieniu Polaków złożył życzenia Jego Wysokości i rodzinie panującej wszelkiej pomyślności. „Wierzę, że dzięki naszej współpracy, zaangażowaniu Waszej Wysokości, relacje Polski i Kataru będą się układały jeszcze lepiej, a były doskonałe” – zaznaczył.

Emir Kataru podczas uroczystego toastu wyraził nadzieję, że relacje polsko-katarskie będą rozwijały się w przyszłości i przełożą się na kolejne podpisane umowy. Powiedział także, że polskie firmy są zaproszone do udziału w projektach związanych z organizacją Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Katarze w 2022 r oraz do realizacji projektów w ramach programu „Katar 2030″.

W uroczystym śniadaniu wzięli udział m.in. także marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Emir Kataru szejk Tamim ibn Hamad Al-Thani złożył w piątek w Warszawie oficjalną wizytę. W Pałacu Prezydenckim w obecności prezydenta Polski i emira Kataru podpisane zostało „Memorandum o Porozumieniu pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Państwa Katar o Powołaniu Wspólnego Komitetu do spraw Współpracy”. Podpisał je szefowie MSZ Polski i Kataru Witold Waszczykowski oraz szejk Mohammed ibn Abdulrahman ibn Jassim Al-Thani.

Szef katarskiego MSZ oraz wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podpisali z kolei „Umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Państwa Katar o współpracy w dziedzinie kultury”. Ministrowie zdrowia Polski i Kataru Konstanty Radziwiłł oraz pani Hanan Mohamed Al-Kuwari podpisali „Porozumienie miedzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Państwa Katar o współpracy w dziedzinie nauk medycznych i ochrony zdrowia”. W piątek odbyło się także polsko-katarskie forum gospodarcze. (PAP)

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*