0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaPrezydent: liczymy na większe zaangażowanie chińskiego biznesu w Polsce

Prezydent: liczymy na większe zaangażowanie chińskiego biznesu w Polsce

-

Prezydent Andrzej Duda fot.Valda Kalnina/EPA
Prezydent Andrzej Duda fot.Valda Kalnina/EPA

Liczymy na większe zaangażowanie chińskiego biznesu w projekty realizowane w naszym kraju – powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w poniedziałek w Szanghaju Polsko-Chińskie Forum Gospodarcze. Dodał, że Polska chce być ważnym partnerem dla Chin.

Prezydent zaznaczył, że ogromną zaletą Polski jest stabilność: gospodarcza i polityczna. „Ostatnie wybory wyłoniły rząd, który ma trwałą większość w parlamencie i zamierza wcielać w życie ambitne plany gospodarcze związane m.in. z inwestycjami infrastrukturalnymi” – powiedział Duda. „Liczymy na większe zaangażowanie chińskiego biznesu w projekty realizowane w naszym kraju” – dodał.

REKLAMA

Zaznaczył, że projekt „Jednego Pasa, Jednej Drogi” to wielka szansa dla rozwoju Chin, Azji i Europy, w tym Polski. „Polskie władze i przedsiębiorstwa są bardzo zainteresowane inwestycjami planowanymi w ramach tego ambitnego projektu. Polska może odegrać w nim kluczową rolę dzięki swemu położeniu geograficznemu, dzięki doświadczonym biznesom z różnych branż” – powiedział prezydent.

Koncepcja lądowego i morskiego nowego Jedwabnego Szlaku, czyli projektu „Jednego Pasa, Jednej Drogi”, zakłada utworzenie sieci korytarzy transportowych, które połączyłyby Chiny z krajami Unii Europejskiej. Oznacza to budowę bądź modernizację infrastruktury transportowej – kolejowej, w tym także kolei dużych prędkości, dróg, portów lądowych i morskich oraz lotnisk, a także tworzenie infrastruktury przesyłowej (ropociągi, gazociągi) oraz telekomunikacyjnej. Koncepcja została przedstawiona po raz pierwszy przez prezydenta Chin Xi Jinpinga w 2013 roku.

Na późniejszej konferencji prasowej prezydent Duda powiedział, że akces Polski do Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) to zdecydowany krok w kierunku idei „Jednego Pasa, Jednego Szlaku”. „To w moim przekonaniu ze strony Polski wyraźne pokazanie, że chcemy być poważnym partnerem w tym ogromnym przedsięwzięciu. Być poważnym partnerem, czyli być swoistymi wrotami Chin do Europy” – powiedział prezydent. Dodał, że chcemy, by nowy Jedwabny Szlak przebiegał przez Polskę i by nasz kraj stał się centrum logistycznym dla przyszłych inwestycji chińskich.

Prezydent podkreślił, że Polska chce aktywnie uczestniczyć w pracach AIIB i współtworzyć jego politykę. „Wierzymy, że instytucja ta pomoże w dalszym finansowaniu ważnych projektów także w Polsce” – ocenił.

Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych to nowa chińska inicjatywa, która ma być alternatywą dla międzynarodowych instytucji finansowych zdominowanych przez USA, jak Bank Światowy czy Międzynarodowy Fundusz Walutowy, oraz motorem inwestycji infrastrukturalnych i rozwoju gospodarczego Chin. Kapitał założycielski banku ma wynieść 100 mld dolarów, a największymi udziałowcami będą: Chiny (ok. 30 proc. udziałów), Indie (7,5 proc. udziałów) oraz Rosja (5,9 proc. udziałów). Siła głosu każdego państwa członkowskiego ma być uzależniona od jego wkładu.

Jak informował wcześniej resort finansów, w przypadku przystąpienia do AIIB udział Polski wynosiłby 831,8 mln dolarów (0,83 proc. całego kapitału Banku).

Chęć uzyskania członkostwa w AIIB zgłosiło 57 państw, a spośród krajów członkowskich UE umowę podpisały: Austria, Finlandia, Francja, Niemcy, Włochy, Luksemburg, Malta, Holandia, Portugalia, Hiszpania, Szwecja oraz Wielka Brytania. Decyzji o przystąpieniu do AIIB nie podjęły: USA, Kanada, Japonia.

Według prezydenta nigdy jeszcze stosunki Polski z Chinami nie były tak dobre jak obecnie. „Jestem przekonany, że już niedługo prezesi chińskich spółek, chcąc zainwestować w Europie, najpierw pomyślą o Polsce. Że w chińskich domach dzieci będą jadły na drugie śniadanie polskie jabłka; że polscy studenci będą dumni z dyplomów uzyskanych w Pekinie czy Wuhan” – powiedział prezydent.

W poniedziałek prezydent Duda spotka się jeszcze z merem Szanghaju Yang Xiongiem.

Na zakończenie forum podpisano osiem umów – powiedział PAP Sławomir Majman PAIiIZ. Są to umowy eksportowe dotyczące np. polskich wyrobów mleczarskich, współpracy naukowo technicznej z polskimi uczelniami i centrami badawczo rozwojowymi. Kolejna umowa ma wspierać rozwój eksportu polskich produktów rolniczych przez największą w Chinach platformę internetową. „Podpisano także umowę na eksport sprzętu górniczego do Chin i promocję polskiego eksportu w 14-milionowym Szanghaju” – powiedział.

Podczas kilkudniowej wizyty w Chinach prezydent weźmie także udział w forum gospodarczym państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin „16+1” w Suzhou i spotka się też z najwyższymi przedstawicielami władz Państwa Środka:, w Suzhou z premierem Li Keqiangiem, a w Pekinie z prezydentem Xi Jinpingiem oraz przewodniczącym parlamentu chińskiego Zhang Dejiangiem. W programie jest także m.in. spotkanie z Polakami mieszkającymi w Chinach.

Z Szanghaju Katarzyna Nocuń (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2091281679 views

REKLAMA

2091281980 views

REKLAMA

2093078440 views

REKLAMA

2091282262 views

REKLAMA

2091282411 views

REKLAMA

2091282556 views